banner39

İngiltere'den 8 kişi daha Suriye'deki savaşa katılıyor

Sekiz eski İngiliz askerinin IŞİD'e karşı savaşmak için Kürt gruplara katılmak üzere Suriye'ye gitme kararı aldığı bildirildi

Ortadoğu 17.03.2015, 13:36 17.03.2015, 13:36
İngiltere'den 8 kişi daha Suriye'deki savaşa katılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'den Suriye ve Irak'a gelerek hem IŞİD saflarında hem de IŞİD'e karşı savaşanların sayısında artış olduğu gözleniyor. Son olarak eski İngiliz askerlerinden oluşan sekiz kişilik bir grubun Suriye'ye gitme kararı aldıkları bildirildi.

İndependent'te yer alan habere göre, kendilerine Uluslararası Gönüllü Gücü (IVFOR) grubunun Suriye'deki Kürt gruplara katılarak IŞİD'e karşı yürütülen çatışmalara katılma kararı aldığı bildirildi.

Grup Suriye'ye gitmeden önce askeri eğitim ve talimlere başladıkları bildirildi. Gazeteye konuşan bir grup üyesi, İngiltere hükümetinin Suriye'ye gitmelerini engellememesi için kendi kimliğini ve grup arkadaşlarının kimliğini açıklamadı. Kişi, birkaç hafta içerisinde Suriye'de olacaklarını söylüyor.

Grup adına konuşan kişi, "Giydiğimiz üniformalar Birleşik Krallık silahlı güçlerinin üniformalarını andırsa da eski asker olmamız dışında onlarla herhangi bir bağımız yok. Kürt milis gruplarına güçlü bir birlik olarak yardım edeceğiz. Bölgede ciddi bir varlık gösterme niyetindeyiz" dedi.

Eski İngiliz askeri, ABD'nin başını çektiği koalisyona dahil olan ve IŞİD gruplarına hava saldırıları düzenleyip Kürt gruplarla Irak ordusuna askeri eğitim veren İngiltere'nin yetersiz kaldığını kendilerinin açığı tamamlamak için gittiklerini söyledi. Kişi ayrıca, dünyanın diğer ülkelerinden İngilizce konuşan savaşçıların da kendilerine katılmaları için çağrıda bulundu.

Irak ve Suriye'de hem IŞİD saflarında hem de IŞİD'e karşı savaşan Kürt gruplarının saflarında çok sayıda Britanya vatandaşının olması dikkat çekiyor. İngiltere'den çıkarak Suriye'ye savaşa giden kişilerin takip edilmesi konusunda İngiliz hükümetinin yeterli çalışmaları yapmadığı iddiaları dile getiriliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?