banner15

İngiltere'den Sisi'ye ikinci şok

İngiltere, yeterli güvenliğin sağlanamadığını gerekçe göstererek Mısır'ın Şarm el Şeyh kentindeki 20 bin turist vatandaşını geri çekiyor

İngiltere'den Sisi'ye ikinci şok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'dan Rusya'ya sefer yaparken Sina Yarımadası'na düşen uçağın nasıl düştüğü konusunda süren tartışmalar siyasi boyut kazanmaya başladı. Uçağın IŞİD tarafından düşürüldüğünü savunarak Rusya'yı zor durumda bırakmaya çalışan ABD, İngiltere ve batılı ülkelerden gelen açıklamalar giderek artıyor. Son olarak İngiltere de uçağın IŞİD tarafından düşmüş olabileceği açıklamalarında bulundu.

İngiltere, uçakla ilgili siyasi tavrını Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfattah el Sisi'nin Londra ziyareti sırasında da devam ettirdi.

Sisi’nin Londra’ya gittiği ilk gün, İngiliz Başbakanlığı’ndan sürpriz bir açıklama yapıldı. Sina Yarımadası’nda düşen Rus uçağına bomba konulduğu kanaatindenden dolayı Şarm el Şeyh’e uçak seferlerinin durdurulduğunu açıkladı. Mısır Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan iki ayrı açıklamada, bu sürpriz karar karşısında duyulan şaşkınlık ifade edildi.

İngiltere’nin söz konusu kararının, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin İngiltere’ye resmi ziyaretinin ilk gününde yapılması dikkat çekti. Çünkü bu ziyaret 13 yıldan bu yana İngiltere'ye cumhurbaşkanlığı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Yaklaşık üç ay önce yapılması beklenen ziyaret çeşitli gerekçelerle ertelenmişti.

İKİNCİ SÜRPRİZ

İngiltere'nin Sisi'ye sürpriz olarak yorumlanan dünkü kararından sonra bugün ikinci bir karar daha alındı. İngiltere, Şarm El Şeyh'teki turistlerini geri çağırmaya başladı. Bu kapsamda Mısır'daki 20 bine yakın turist ülkelerine çağrıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35