İngiltere'den Suriye muhalefetine uyarı

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, "Suriye muhalefetinin Cenevre görüşmelerini boykot etmesi, Esed'in ekmeğine yağ sürmek anlamına gelir" dedi

İngiltere'den Suriye muhalefetine uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, yarın Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerine muhalefetin katılmasının önemini vurgularken, PKK'nın uzantısı PYD'nin görüşmelere davet edilmemesine ilişkin görüş bildirmedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Suriye muhalefetinin Cenevre görüşmelerini boykot etmesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in "ekmeğine yağ sürmek anlamına geleceğini" söyledi.

Hammond, "Muhalefetin görüşmelere katılmaması rejime propaganda malzemesi sağlayacaktır. Muhalefet görüşmelere katılmalı. Güven sağlayıcı önlemlere ve ateşkes sağlamaya odaklanmalıyız" dedi.

İngiliz Bakan, açıklamalarında, muhaliflerle hangi grupları kastettiğini ise belirtmedi.

"RUSYA ILIMLI MUHALİFLERİ ÖLDÜRÜYOR"

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki görüşmelerin ilk aşamasında rejim ile muhalefet arasında doğrudan değil, dolaylı görüşmeler yürütüleceğini ifade eden Hammond, Esad'i destekleyen Rusya'nın gerçekten barış isteyip istemediğinin test edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hammond, "Rusya masaya siyasi bir sürecin katılımcısı olarak oturuyor ancak siyasi çözümün parçası olması gereken ılımlı muhalifleri öldürüyor. Rusya, güven artırıcı önlemlerin merkezinde yer almalıdır" diye konuştu.

Cenevre'de yarın başlayacak, Suriye hükümeti ile muhalefet arasındaki dolaylı görüşmelerde, ateşkesin sağlanması, IŞİD ile mücadele ve insani yardım gibi konulara odaklanılması bekleniyor. İngiliz basını, 6 ay sürmesi beklenen Cenevre görüşmeleriyle ilgili muhaliflerin talebi olan Esad'in gelecekteki rolü ve geçici hükümet oluşturulması gibi konuların Esad rejiminin destekçisi İran'ın da etkisiyle şimdilik masada olmadığını yazdı.

İngiltere geçen yılın sonundan bu yana Suriye'deki IŞİD hedeflerini bombalayan uluslararası koalisyonda yer alıyor. İngiliz hükümeti, Suriye'nin geleceğinde Esad'in yeri olmadığını sıklıkla belirtiyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron önceki hafta parlamentoda yaptığı açıklamada, "DAEŞ'in olmadığı bir Irak için Kürtlerin önemli bir rolü olduğu açıktır ve daha önce de söylediğim gibi, Suriye'de de önemli bir rol oynuyorlar. Ancak bu, Türkleri doğru yaklaşım konusunda ikna etmek için devam eden bir süreç. Türklerin hassasiyetlerini ve endişelerini anlamamız da önemli" demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 15:00
banner53
YORUM EKLE

banner39