Irak güçleri Felluce'de IŞİD'e karşı ilerliyor

Irak ordusunun Felluce’yi IŞİD’den kurtarma operasyonunda ilerleme kaydettiği ve 40 örgüt üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

Irak güçleri Felluce'de IŞİD'e karşı ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusu ve Haşdi Şabi'nin ABD desteğiyle başlattığı Felluce operasyonu devam ediyor. Alınan son bilgilere göre, Irak ordusu önemli ilerlemeler kaydetti.

Irak televizyonu son çatışmalarda IŞİD’in Felluce’deki 'valisi' Hejji Hamza ile bazı danışmanlarının öldüğünü bildirdi. IŞİD ise bir intihar bombacısının düzenlediği saldırıda 16 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Felluce’yi IŞİD’den kurtarma operasyonunun başladığını duyururken, "Halkımıza Irak bayrağının Felluce topraklarında dalgalanacağını duyuruyoruz. Bölgeyi bizden çalanların siyah bayrağını parçalayacağız" demişti.

Irak Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milisler ve Sünni aşiret güçleri, 2014’ten beri IŞİD kontrolünde bulunan Felluce’yi geri alma operasyonunda yer alıyor.

Irak’ın başkenti Bağdat’taki Yeşil Bölge ise bir yıl sonra ilk kez saldırıya uğradı. Büyük güvenlik önlemlerinin alındığı ve elçiliklerin bulunduğu bölgeye üç havan mermisi düştüğü açıklanırken can kaybı yaşanmadı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 19:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35