banner39

Irak Kürt Bölgesinde elektrik-su eylemleri

Irak'ta Süleymaniye iline bağlı Halepçe, Seyidsadık, Kifri, Kelar, Hurmal, Derbendihan bölgelerinde yaşanan elektrik ve su kesintileri ile maaşların ödenmemesi protesto edildi

Ortadoğu 04.08.2015, 15:13 04.08.2015, 15:17
Irak Kürt Bölgesinde elektrik-su eylemleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye iline bağlı Halepçe, Seyidsadık, Kifri, Kelar, Hurmal, Derbendihan bölgelerinde yaşanan elektrik ve su kesintileri ile maaşların ödenmemesi protesto edildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) yönetiminde olan söz konusu bölgelerde uzun bir zamandır yaşanan elektrik ve su kesintisi ile maaşların ödenmemesi halkın tepkisine neden oldu. Sokaklara çıkan vatandaşlar, yerel yönetimleri protesto etti, sıkıntılarına çözüm bulunmasını istedi. Halepçe'ye bağlı Hurmal Nahiyesi Müdürü Simko Salar, göstericilerin talebi üzerine görevinden alındı.

Halepçe'deki eylemde grup adına konuşan Salar Hemehan, artan elektrik ve su sıkıntısının artık dayanılamaz boyutlara ulaştığını söyledi. Yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını isteyen Hemehan, belediye başkanları ve nahiye müdürlerinin görevden alınmasını talep ettiklerini ifade etti.

Seyidsadık ilçesindeki göstericiler ise belediye binası ve hükümet dairelerine taşlı saldırılarda bulundu. Eylemciler, belediye başkanının görevden alınmasını istedi.

Halepçe Valisi Abdullah Nurullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların eylemlerine son vermesi için bazı isteklerini kabul ettiklerini ve bu çerçevede Hurmal Nahiyesi Müdürü Simko Salar'ı görevden aldıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?