banner39

Irak, Kuveyt ile 20 yıllık meseleyi görüşecek

Iraklı yetkililer, Kuveyt yönetimi ile 1. Körfez Savaşı ile ilgili BM’nin aldığı tazminat kararını görüşecek.

Ortadoğu 01.08.2011, 16:47 01.08.2011, 16:47
Irak, Kuveyt ile 20 yıllık meseleyi görüşecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak yönetimi Kuveyt BM’nin aldığı son kararı görüşecek.

Irak’ta yayınlanan ez Zaman gazetesinin haberine göre, Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer Kuveyt yönetimi ile 20 sene önce meydana gelen Körfez Savaşı ile ilgili BM’nin aldığı tazminat kararını görüşecek.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Mahmut Sabah Salim tarafından dün yapılan açıklamada, BM’nin Irak’ın Kuveyt’e savaş tazminatı ödemesine dair aldığı kararın Iraklı yetkililer ile görüşüleceğini dile getirdi.

Salim görüşmelerin gelecek ay başlayacağını sözlerine ekledi.

BM 20 YILLIK FATURAYI IRAK’A KESTİ

BM Tazminat Komisyonu, Irak'ın, 1990 yılında Kuveyt'i işgali sırasında zarar görenlere 1 milyar dolardan fazla tazminat ödemesini onayladı.

BM Tazminat Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın Petrol Fonu'ndan sağlanacak söz konusu paranın, Kuveyt'te bulunan beş şirkete, dört kamu ve uluslararası kuruluşa verileceği bildirilirken, tazminat alacak kuruluşların ismi verilmedi.

BM'nin 15 Güvenlik Konseyi üyesinden oluşan Panel, bugüne kadar 33,3 milyar dolar tazminat ödedi. Panel, Kuveyt'teki hak sahiplerine 19 milyar dolar daha ödemede bulunacak.

BM Tazminat Komisyonu, daha önce Irak'ın petrol gelirinin yüzde 25'ine tazminat ödemek için el koyarken, bugün bu oran yüzde 5 olarak uygulanıyor.

BASRA KÖRFEZİ'NE ÇIKAN YOL

Saddam Hüseyin 1990-1991 senesinde Kuveryt'i işgal etti. Saddam Kuveyt'i işgal ederek Basra Körfezi'ne ulaşmaya çalışıyordu.

Saddam Hüseyin Kuveyt'i işgal ederek bu ülkedeki zengin petrol rezervlerine de sahip olmak amacındaydı.

Saddam'ın askerleri Kuveyt'i kısa sürede ele geçirdikten sonra ABD öncülüğündeki Müttefik kuvvetlerin karşı saldırısına maruz kaldı ve kısa sürede geri çekildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?