banner39

Irak Ordusu: Felluce'de henüz ilerleme yok

'Düştü, düşüyor' haberleri gelen hatta içine girildi açıklaması yapılan Felluce için Irak Ordusu’ndan gelen açıklama şaşırttı. Anbar Askeri Konseyi Üyesi Albay Düleymi, üç gün önce Felluce kent merkezini kurtarmak için başlatılan operasyonun IŞİD’in direnişini kıramadığını söyledi

Ortadoğu 02.06.2016, 14:20 02.06.2016, 14:41
Irak Ordusu: Felluce'de henüz ilerleme yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Ordusu’na bağlı Anbar Askeri Konseyi Üyesi Albay Velid Düleymi, "Ordu hâlâ Felluce’nin sınırlarında IŞİD ile çatışıyor. Henüz IŞİD’in savunmasını delip kente girebilmiş değil" diye konuştu.

IŞİD’in Bağdat’ın 50 kilometre batısında yer alan Felluce kentinin güney cephesinde, her türlü silah ve füzeyi kullandığını söyleyen Iraklı Albay, örgütün kuzey cephede ise bomba yüklü araç saldırılarına ağırlık verdiğini belirtti.

Irak ordusu Felluce kırsalındaki bazı bölgeleri IŞİD'den geri almıştı. Garma örgütün güçlü olduğu, ancak ordunun geri alabildiği önemli bölgelerden biri.

Irak resmi televizyonuna göre, Irak Başbakanı Haydar İbadi Felluce’deki askeri operasyonun yönetim merkezine ziyaret gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak nüfusu Sünnilerden oluşan Felluce kenti, 2014 yılında toprağını büyük oranla genişleten IŞİD’in eline geçen ilk kentti.

UNICEF: FELLUCE'DE 20 BİN ÇOCUK TEHLİKEDE

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Irak Temsilcisi Peter Hawkins, IŞİD’e karşı operasyonların sürdüğü Felluce'de, çocukların birtakım tehlikelere maruz kaldığını belirterek, kentteki gıda stoklarının da bitmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Felluce'deki çocuklara dair yaptığı yazılı açıklamada kentteki şiddetin giderek arttığına dikkati çeken UNICEF Irak Temsilcisi Hawkins, "Felluce'de en az 20 bin çocuk yaşıyor. Kentteki gıda stokları bitmek üzere ve temiz su bulma sıkıntısı yaşanıyor. Operasyonlar başladığından beri az sayıda aile Felluce'yi terk edebildi. Bazı aileler oluşturulan iki kampa yerleşirken, bir kısmı da akrabalarına sığındı" ifadelerini kullandı.

Hawkins, açıklamasına şöyle devam etti:

"Aşırı şekilde şiddete maruz kalan çocukların korunmasıyla ilgili endişe söz konusu. Çocuklar, çatışmalarda kullanılmak üzere zorla alıkoyma, zorlu güvenlik kontrolleri ve ailelerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Çatışmalar için zorla alıkonulan çocuklar hayatları ve geleceklerinin tehlikede olduğunu görüyorlar. Ancak büyüklerin savaşındaki çatışmalarda kullanmak için silah taşımaya zorlanıyorlar."

UNICEF yetkilisi açıklamasında, Felluce'deki çocukların korunması, oradan güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması ve Felluce'yi terk eden siviller için güvenli ortamın oluşturulması çağrısında bulundu.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana IŞİD’in kontrolünde bulunan Anbar eyaletine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı. 30 Mayıs’ta da kentin kuşatma altına alınmasının tamamlanmasından sonra ordu, kente giriş operasyonuna başlandığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?