banner39

Irak Ordusu: Kerkük'te kontrol tamamen sağlandı

Irak Ordusu, DEAŞ'in dün eylem gerçekleştirdiği Kerkük'te kontrol sağlandığını öne sürdü. Kerkük'te bulunan yerel kaynaklar ise, şehirde hayatın durduğunu ve DAEŞ'ın keskin nişancılarının korkusuyla insanların evlerden çıkamadığını belirtti

Ortadoğu 22.10.2016, 12:31 22.10.2016, 16:29
Irak Ordusu: Kerkük'te kontrol tamamen sağlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Ordusu, DEAŞ'ın "uyuyan hücrelerinin", önceki geceden bu yana eş zamanlı intihar saldırıları gerçekleştirdiği Kerkük'te kontrolün sağlandığını açıkladı.

Dün yaşanan saldırılar sonrası kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, "DEAŞ'ın ne zaman nasıl saldıracağı belli olmaz. Halkın güvenliğini sağlamak için bugün sokağa çıkılmaması önemlidir. Musul kadar Kerkük de önemli çünkü birçok etnik ve dini unsur birlikte yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Maruf, "DAEŞ aniden Kerkük'e yönelmekle Musul operasyonundaki algıyı değiştirmeye çalışarak, dünyaya bir avuç militanla da bir kenti kontrol altına alabiliyorum mesajını vermek istiyor" dedi.

DAEŞ'in saldırılarının ardından Taliban'a bağlı peşmerge ve Şii milis güçleri Haşdi Şabi kuvvetleri, kente doğru hareket etti.

YEREL KAYNAKLAR İSE 'KERKÜK'TE HAYAT' DURDU DİYOR

Diğer taraftan yerel kaynaklara ise, Irak'ın Kerkük kentinde  daha çok Arap vatandaşların yaşadığı kentin güneyindeki Dumiz ile Arap ve Türkmenlerin yaşadığı batıdaki 1 Haziran semti ve Esra Mahkudin mahallelerinde çatışmalar sürüyor. Ancak nereye gizlendiği bilinmeyen ve hareketlilik gördüğünde hemen ateş eden DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle sokaklar bomboş. Dışarıda mahsur kalan vatandaşlar, bulundukları yerden çıkmak için anti terör timlerinin gelmesini ve DEAŞ militanlarının etkisiz hale getirilmesini bekliyor. 

Kentin kuzeyi ve doğusundaki Kürt mahalleleri ise en güvenli bölgeler konumunda. Şu ana kadar söz konusu bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı. Sokağa çıkma yasağından dolayı hayatın durduğu kent merkezindeki sakinler, fırsat bulduğu takdirde Erbil ve Süleymaniye kentlerine geçiyor.

Huzur ve asayişin dünden beri sıkıntıya girdiği Kerkük'te dışarıda adım atılamıyor. Sokaklar bomboş. Kerkük'te dünkü saldırılarda yakınlarını kaybedenler, güvenlik sorunu nedeniyle bugün cenaze törenlerini yapamadı ve taziye çadırları kuramadı. DEAŞ militanlarının püskürtülmesi için kente takviye Peşmerge birlikleri gönderilmeye devam ediliyor. Ancak uyuyan hücrelerinden çıkan DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle güvenlik tam anlamıyla sağlanamıyor.

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Dumiz semtindeki bir okulda saklanan 11 DEAŞ militanından 3'ü öldürüldü. Diğerleri kuşatma altına alındı. Zırhlı araçlarla sokak sokak DEAŞ militanları aranıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?