banner15

Irak ordusu Musul kapısına dayandı

Bugün sabah saatlerinde Musul'un kuzeydoğusundan DEAŞ'a karşı 3 koldan operasyon başlatan Irak ordusu, Musul'un içerisindeki Karama bölgesine girdi

Irak ordusu Musul kapısına dayandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusu Musul'un içerisindeki Karama bölgesine girdi.

Irak'ta Musul'un kuzeydoğusundan DEAŞ'a karşı 3 koldan operasyon başlatılmış, operasyonunun ikinci aşaması kapsamında kuzey cephesinden Telkeyf ilçesine doğru harekete geçilmişti.

Irak ordusuna bağlı birlikler ve Peşmerge güçleri tarafından ortak başlatılan Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu 15'inci gününde devam ediyor. Irak ordusunda görevli Tümgeneral Talib Kenani, kentin güney bölgesindeki bir köyde yaptığı basın açıklamasında, "Musul kent merkezine 1 kilometre mesafede yer alan Gobcelil mahallesini tamamen kuşatma altına aldık." dedi.

Gobcelil'deki sanayi tesislerinin bulunduğu bölgenin geri alındığı bilgisini paylaşan Kenani, "Şu anda çatışmalar kentin güney ve doğu bölgesinde yoğun bir şekilde sürüyor." diye konuştu.

Irak ordusu, hava muhalefetinden dolayı askıya aldığı kurtarma operasyonuna bugün sabah saatlerinde kentin güney bölgesinde yer alan Kayyara kasabası ve güneydoğusundaki Hamdaniye ilçesinden yeniden başlarken, kuzeyinde ise DEAŞ'ın elinde tuttuğu ve Hristiyanların çoğunlukta yaşadığı Telkeyf ilçesini ele geçirmek için saldırıya geçti.

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından yapılan yazılı açıklamalara göre operasyonun başladığı 17 Ekim tarihinden bu yana Musul'un güney, güneydoğu, doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde Irak ordusu 61, Peşmerge güçleri ise 28 olmak üzere toplamda 89 köy geri alındı.

DEAŞ'a karşı başlatılan operasyon çerçevesinde Irak ordusunun bin 400, Peşmerge güçlerinin ise 500 kilometrekarelik alanı kontrol altına aldığı bildirilmişti. Birleşmiş Milletler, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladığından bu yana 16 bin civarında sivilin yerlerinden edildiğini açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35