banner39

Irak ordusu Ramadi'yi tamamen aldı

Irak ordusu, Kasım ayı başından bu yana almaya çalıştığı, Enbar vilayetinin merkezi Ramadi kentine sonunda girebildi

Ortadoğu 28.12.2015, 11:42 28.12.2015, 13:17
Irak ordusu Ramadi'yi tamamen aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusu, başkent Bağdat’ın batısında yer alan Enbar vilayetinin merkezi Ramadi kentini IŞİD’den geri almayı başardıklarını duyurdu.

Irak güçleri Ramadi kent merkezinde, IŞİD militanlarının orduya direndiği resmi binaları ele geçirdi. Ordu sözcüsü, bölgenin tamamen kontrol altında oluduğunu belirterek, IŞİD militanlarının varlığını gösteren hiçbir işaret olmadığını söyledi. Bu durumun Ramadi'de IŞİD'in yenilgiye uğratılması anlamına geldiğini söyleyen sözcü, bununla birlikte kentte IŞİD'in hâlâ direndiği bölgelerin olabileceğini de kaydetti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, Ramadi'nin terör örgütü IŞİD'ten kurtarıldığını açıkladı

IRAK BİRLİKLERİ HAFTALARDIR KENTİ ALMAYA ÇALIŞIYORDU

Bağdat'ın sadece 90 kilometre doğusunda bulunan, Sünni ağırlıklı kentin Mayıs'ta IŞİD'in eline geçmesi Irak ordusunun prestijine büyük darbe indirmişti.

Irak ordusu, Ramadi operasyonu başlatmadan önce operasyonda Şii Halk Toplulukları (Haşdi Şa'bi) birliklerine dayanmayacağını, Ramadi'yi tek başına kurtaracağını açıklamıştı. O sırada, Irak başbakanı Haydar İbadi, yerel polis güçleri ve sunni aşiretleri Ramadi operasyonuna katılmaya ikna etmek için Ramadi'nin kurtarılmasının ardından onlara devredileceğini de söylemişti.

Ramadi harekatı, Kasım başlarında başladı. Ancak hızlı ilerleme sağlanamadı. Gözlemcilere göre, bu durum hükümetin mezhepsel gerilimi tırmandırmamak için harekâtta Şiilerin ağırlığındaki milis gücüne yer vermemesinden kaynaklandı.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?