banner15

Irak ordusu Telafer'den çekildi, kent IŞİD'de

Irak ordusu ile Türkmen aşiret milislerinin Telafer Havaalanı dışında kentten çekildiği belirtiliyor

Irak ordusu Telafer'den çekildi, kent IŞİD'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Emniyet kaynakları, ordu ve silahlı Türkmen aşiret milislerinin Telafer'den çekildiklerini sadece havaalanını kontrol altında tuttuklarını belirtti. Çekilmenin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile çatışma yaşanmadan gerçekleştiği ifade edildi.

Sabah saatlerinde Telafer'in bazı semtlerinde çatışmaların yaşandığı belirtilmiş, olaylarda 8 IŞİD öldürüldüğü açıklanmıştı.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almıştı. Bölgedeki Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçeleri de IŞİD'in eline geçmişti.

Irak'ın batı ve kuzey batısının büyük bölümünü ele geçiren IŞİD örgütü, "ilerlerleyişinin hedefinde Bağdat olduğunu" duyurmuştu. IŞİD'in, örgüte itaat etmeyen Sünniler ile tüm Şii sivilleri hedef alan ve çoğu kez katliamla sonuçlanan saldırıları sebebiyle, Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani de "Cihat fetvası" vererek tüm Şiilere seferberlik çağrısında bulunmuştu.

Yaşanan olaylar üzerine yaklaşık 1 milyon sivil, yurt dışına, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve güney illerine göç etmek zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 09:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48