banner39

Irak petrol piyasasında güçlenmek istiyor

Irak'ın yeni Petrol Bakanı, üretimi arttırıp piyasadan daha fazla pay almayı planladıklarını açıkladı. Irak'ta günde yaklaşık 4,7 milyon varil ham petrol çıkarılıyor.

Ortadoğu 29.08.2016, 12:13 29.08.2016, 12:13
Irak petrol piyasasında güçlenmek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın yeni Petrol bakanı Cabbar El Lueybi petrol üretimini arttırıp, dünya petrol piyasasındaki paylarını büyüteceklerini söyledi. Bir ay önce görevine başlayan Bakan, Basra'da düzenlediği basın konferansında ülkesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretim kapasitesini büyüteceklerini açıkladı. Bundan böyle petrol üretimine üst sınır uygulanmayacağını belirten Irak Petrol Bakanı, yerli ve yabancı şirketlerden bu hedefe varılmasına yardımcı olmaları için çağrıda bulundu ve petrol depolama kapasitesinin bir kat arttırılacağını duyurdu.

PETROLE BAĞIMLILIK ARTIYOR

Resmi rakamlara göre Irak günde 4,6 ile 4,7 milyon varil ham petrol çıkarıyor. Petrol ihracatçısı diğer bazı ülkeler ise üretim miktarının dondurulup, fiyatların istikrara kavuşturulmasını talep ediyor. İran'da yaptırımların kaldırılmasından sonra petrol üretimini arttıracağını duyurmuştu.

Petrol üretiminde Suudi Arabistan'ın ardından en büyük ikinci OPEC üyesi olan Irak'ın ekonomisi yüzde 95 oranında petrol ihracatına bağımlı bulunuyor. Son yıllarda ham petrolün ucuzlaması ve terör milisi IŞİD ile mücadele Irak ekonomisine büyük zarar verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?