banner39

Irak-Suriye sınırında eller tetikte

Rabia Sınır Kapısı'ndan daha da kuzeye ilerlemek isteyen Irak merkezi ordusu ile peşmergeler arasında dün başlayan gergin bekleyiş, mevzilerin takviyesiyle sürüyor

Ortadoğu 28.07.2012, 16:11 28.07.2012, 17:55
Irak-Suriye sınırında eller tetikte

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Suriye sınırının peşmerge kontrolündeki kuzey kesiminin Irak merkezi ordusu tarafından denetim altına alınmak istenmesi üzerine peşmerge ile merkezi ordu arasında başlayan gerginlik sürüyor.

Irak Suriye sınırının kuzeyindeki Rabia Sınır Kapısı'ndan daha da kuzeye ilerlemek isteyen Irak merkezi ordusu birlikleri ile peşmergeler arasında başlayan gergin bekleyiş, karşılıklı mevzilenme ve mevzilerin takviyesiyle devam ediyor.

Güneyden gelen 3 taburdan oluşan merkezi ordu birlikleri zırhlı araçlar, top ve ağır silahlarla Rabia Sınır Kapısı yakınlarındaki Mahmudiye köyünde bekliyor.

Merkezi ordu güçlerinin kuzeye geçmesine izin vermeyen Kahire köyünde konuşlu peşmergelere destek amacıyla iç bölgelerden 10 bin peşmergenin önemli bir kısmı gergin bekleyişin sürdüğü bölge ile Şengal taraflarına konuşlandırıldı. Diğer peşmergeler ise biraz daha geride bekletiliyor.

Yaklaşık 1 kilometre mesafede Irak askerlerinin karşısına konuşlandırılan peşmergelerin elinde uçaksavar, roketatar, 60 ve 120 milimetrelik havanlar gibi silahlar bulunuyor.

Öte yandan takviye güçlerin sevki de sürüyor. Zaho'dan Suriye sınırı boyunca güneye inen yolda peşmerge taşıyan çok sayıda aracın bölgeye gitmekte olduğu görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü