banner39

Irak yönetiminde 'radikal' değişiklikler

Irak Başbakanı İbadi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Yardımcılıkları'nın tamamını kaldırdı. Karar ülkede yeni tartışmalara neden oldu

Ortadoğu 09.08.2015, 12:00 09.08.2015, 13:36
Irak yönetiminde 'radikal' değişiklikler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması kararı aldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Haydar el-İbadi, genel kamu yararı ve anayasanın 78. maddesi uyarınca, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması talimatı verdi" denildi. İbadi'nin ayrıca Irak'ta geçmiş ve halihazırdaki yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatı verdiği, bu dosyaların incelenmesi için de uzman yargıçlardan oluşan bir komite oluşturulmasını istediği kaydedildi.

Başbakan İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar verdi.

İbadi'nin aldığı kararların, bakanlar kurulu ve parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, IŞİD ile mücadele, kötü yönetim ve yolsuzluklar, Irak'ta ekonomik krizin derinleşmesine neden oldu. Bağdat, Misan, Nasırıyye, Babil, Divaniyye, Basra, Kut, Kerbela, Necef, Süleymaniye ve Kerkük'te halk sokaklara çıkarak, elektrik kesintisi ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkları protesto ediyor.

Yapılan gösteriler üzerine Irak'ın en yüksek Şii mercii Ayetullah Ali es-Sistani, Başbakan İbadi'ye "yolsuzluklara karşı demir yumrukla mücadele etmesi" çağrısı yaparak, bu konuda daha cesur adımlar atmasını istemişti.

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Nuri el-Maliki, Usame el-Nuceyfi ve İyad Allavi'den oluşan üç yardımcısı bulunuyor. Başbakan İbadi'nin de üç yardımcısı bulunuyor.

Şİİ GRUP VE PARTİLERDEN TAM DESTEK

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin açıkladığı reform kararlarına siyasi gruplardan destek geldi.

Irak Temsilciler Meclisi'nde üyesi bulunan çeşitli siyasi lider ve gruplar, İbadi'nin yolsuzluk ve hizipleşmeye karşı reform kararlarının uygulanmasına destek sunacaklarını açıkladı.

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim el-Cuburi, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin tüm reform adımlarını meclisin onaylamaya hazır olduğunu söyleyerek, "Meclis, hükümetin söz konusu reformları uygulama sürecini de takip edecek ve kusuru olanları cezalandıracak" ifadelerine yer verdi.

Hizmet alanlarındaki aksaklıklardan ötürü sokaklara çıkan göstericileri de desteklediğini sözlerine ekleyen Nuceyfi, başını çektiği "Muttehidun Grubu"nun kabinedeki bakan ve meclisteki milletvekillerinin İbadi'nin kararlarına karşı olumlu oy kullanmasını istedi.

Öte yandan Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın desteklediği Sadr Akımı Siyasi Bürosu da İbadi'nin kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, kabinede bulunan bakanların paketi onaylamasını istedi.

Irak eski Başbakanı Nuri el-Maliki'nin başını çektiği Kanun Devleti Grubu Milletvekili Abbas Beyati de parlamentoda en çok üye sayısına sahip Şii Ulusal İttifak Grubunun, İbadi'nin kararlarını destekleyeceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?