Irak'ın Musul'u IŞİD'ten kurtarma operasyonu

Irak Hava Kuvvetleri IŞİD'e karşı Musul'da operasyon başlatacaklarını uçaklardan attıkları bildirilerle ilan etti

Irak'ın Musul'u IŞİD'ten kurtarma operasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar, "Musul'u Kurtarma Operasyonu" bildirileri dağıttı.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bildiride, "Hükümetin Musul için atacağı her adım, siz değerli halkın geleceği ve özgürlüğü içindir. Bu bizim için en değerli şeydir. IŞİD üyeleri, bundan bir yıl önce topraklarınızı kirletti. Cehalet ve zulümden kurtulmanız yakındır. Silahlı kuvvetlerimiz kapılarınıza dayanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Operasyon sırasında Musul halkından Irak silahlı kuvvetlerine yardım edilmesi istenilen bildiride şunlar kaydedildi: "Musul'u kurtarma operasyonunun başlama zamanı gelmiştir. Artık siz kendi şehrinizi yönetecek ve geleceğinize karar vereceksiniz. IŞİD üyelerinin bulunduğu merkezlerden uzak durun. Terör örgütünün karargah ve askeri noktalarına yaklaşmayın."

Operasyonun başlama tarihi ve Musul halkına verilecek olan diğer bilgilerin "Musul FM" üzerinden takip edilmesi istenilen bildiride, "Herkeste küçük bir radyo bulunsun ve gelişmeleri Musul FM aracılığıyla takip etsin. Bu radyo kanalı çok yakında yayına başlayacaktır. Musul FM, sizlerin selameti ve operasyonda sağlıklı bilgi akışı için kurulmuştur" denildi.

Bu arada Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Sait Memuzini, Irak hükümetinin bu bildiriyle kent halkını unutmadığını ve IŞİD'e karşı operasyonun yaklaştığı mesajını vermek istediğini söyledi.

Memuzini, "Bundan önce Musul'un kurtarılması operasyonundan daha az bahsediliyordu. Bu bildirilerin dağıtılması Musul halkının cesaretini arttırma amaçlıdır. Irak hükümeti, bu şekilde Musul operasyonu üzerinde ciddi bir şekilde çalıştığını ispatlamak istiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 15:47
banner53
YORUM EKLE

banner39