banner15

Iraklı lider Sadr'dan 'reform' uyarısı

Şii lider Sadr, "İbadi'yi yarın rasyonel ve halkı ikna edecek reform ilan etmeye çağırıyoruz. İbadi, sözünü ettiğimiz özellikteki reformu ilan etmezse başka bir tutum sergileyeceğiz ve onu da yarın ilan edeceğiz" dedi

Iraklı lider Sadr'dan 'reform' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Mukteda es-Sadr yanlıları, Bağdat'taki Yeşil Bölge girişlerinde kıldıkları cuma namazının ardından sivil itaatsizlik eylemlerine 8. gününde devam etti. Dikenli tellerin ardındaki göstericiler, Irak bayrakları açarak sloganlar attı.

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi'nin yarın halkı ikna edecek rasyonel reform yapmaması ve meclisin de teknokratlardan oluşan kabineyi kabul etmemesi halinde başka bir tutum sergileyeceklerini açıkladı.

Sadr'ın başkent Bağdat'taki temsilcilerinden Şeyh Asad en-Nasiri, korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde düzenlenen sivil itaatsizlik eyleminde okuduğu cuma hutbesinde Sadr'ın açıklamalarına yer verdi.

Açıklamada Sadr'ın, "İbadi'yi yarın rasyonel ve halkı ikna edecek reform ilan etmeye çağırıyoruz. İbadi, sözünü ettiğimiz özellikteki reformu ilan etmezse başka bir tutum sergileyeceğiz ve onu da yarın ilan edeceğiz. Başkalarının da uykudan uyanarak şerefli tutum sergilemesini temenni ediyoruz. İbadi'nin beklenen reformuna (kabine revizyonu) karşı ret oyu kullanan milletvekilleri olursa onlara karşı da gösteri düzenleyeceğiz." şeklindeki ifadeleri yer aldı.

Nasiri, ayrıca ikna edici ve halkın rızasını elde edecek reformları yapması halinde İbadi'yi destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

İbadi'nin siyasi parti eğiliminden uzak bağımsız adaylardan oluşacak teknokratlar kabinesini, oylanmak üzere yarın meclise göndermesi bekleniyor.

"SİSTANİ MÜDAHALE EDECEK"

Öte yandan Şii dini mercilerden Muhammed Taki el-Muderrisi de Kerbela'da yaptığı konuşmasında, "Irak'ta siyasi makam ve mevki sahibi olan siyasetçilerin dönemin adamı olması gerekiyor yoksa sonları zor ve derin olacak. Hükmünüzü sürdürdüğünüz devlet sizin değil halkın mülküdür. Dini merci Ali es-Sistani sizi izliyor ve IŞİD'in Irak topraklarını işgale başladığı dönemde olduğu gibi (cihat çağrısı) uygun zamanda müdahale edecek." diye konuştu.

Sadr yanlıları, hükümet binalarının yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde cuma namazı kılarak, sivil itaatsizlik eylemlerine 8. gününde devam etti. Eylemciler, namaz sonrası "Amerika'ya hayır", İsrail'e hayır", "Sömürgeciliğe hayır" ve "Reforma evet" sloganları attı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48