banner15

Iraklı siviller bombardımandan kaçıyor

İran ve Türkiye'nin PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirdiği saldırılarından olumsuz etkilenen Iraklılar, saldırılardan kaçarak güvenli bölgelere sığınıyor

Iraklı siviller bombardımandan kaçıyor

Irak’ın kuzeyinde bulunan PKK ve İran’daki uzantısı PJAK yönelik operasyonlar sınırda Irak halkını zor durumda bırakıyor.

Geçtiğimiz haftalarda İran ordusu PJAK’a yönelik Irak sınırında geniş kapsamlı operasyonlar gerçekleştirmişti. Operasyonlar çoğu zaman Irak toprakları dahilinde de gerçekleşmişti.

İran operasyonları sonrası Türkiye ordusunun PKK’ya yönelik Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği hava harekatı, bu bölgede yaşayan halkı olumsuz yönde etkiledi.

Temmuz ayında Irak’ın kuzeyinden kaçmaya başlayan yüzlerce Iraklı köylerini terk ederek daha güvenli yerlere göç etmek zorunda kaldı.

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarına yönelik saldırıları sürerken; bu saldırılara karşı protesto gösterileri de gerçekleştirildi.

Reuters’a konuşan bir Iraklı Kürt saldırılar sonucu karısının, üç çocuğunun ve iki torununun öldürüldüğünü, ayrıca traktörünün da harap olduğunu dile getirdi.

Diğer taraftan operasyon yapılan yerlerde evleri bulunan Iraklılar evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını ve daha güvenli bölgeye yerleştiklerini dile getirdi.

Türkiye halkı ile dost olduklarının altını çizen bazı Iraklılar ise, “Biz Türkiye’yi farklı görüyoruz,

BARZANî’DEN ÇAĞRI

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzanî de Irak’ın kuzeyine yönelik devam
eden hava saldırılarını eleştirdi.

Açıklamasında Barzanî Irak’a yönelik saldırılarda halkın zarar gördüğünü dile getirdi ve saldırıların biran önce durdurulması çağrısında bulundu.

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35