banner39

Iraklılar ikinci kez mülteci oluyor

Irak Savaşı'ndan kaçarak Suriye'de yaşamaya başlayan Iraklılar ülkelerine geri dönüyor

Ortadoğu 30.07.2012, 16:10 30.07.2012, 16:10
Iraklılar ikinci kez mülteci oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de artan çatışmalar sebebiyle 12 bin Iraklının ülkesine geri döndüğü bildirildi. Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Dindar Necim Doseki, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de bulunan Iraklılardan 12 bininin son bir ayda Irak'a geri döndüğünü belirtti.

Doseki, "Suriye'de yaşanan olaylar sebebiyle Iraklıların ülkelerine geri dönüşü devam ediyor. Geri dönen ailelere her tür kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz. 20 Haziran'dan bu yana dönen her aileye 4 milyon dinar (yaklaşık 6 bin lira) para yardımında bulunuyoruz. Geri dönen öğrenciler, kaldıkları yerden okullara ve üniversitelere kayıt yapabilecek. Devlet dairelerinde çalışıyorken Irak'ı terk etmek zorunda kalanlar işe tekrar alınacak ve çalışmadıkları süre ücretsiz izin sayılacak" dedi.

Irak Hükümeti, 17 Temmuz'da Suriye'de öldürülen 23 Iraklının cesedini teslim aldıktan birkaç saat sonra Suriye'de yaşayan vatandaşlarına ülkelerine geri dönmeleri çağrısında bulunmuştu. Hükümet, Iraklıların ülkelerine geri dönmesini kolaylaştırmak için Irak'a sığınan Suriyeliler ve ülkelerine geri dönen Iraklılara harcanmak üzere 41 milyon dolar tahsis ettiğini açıklamıştı.

Irak'ta çıkan çatışmalar yüzünden ülkelerini terk edip Suriye'ye sığınan Iraklıların sayısı 500 bini geçti. Kimi kaynaklara göre bu sayı 1 milyona yaklaştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?