banner39

Irak'ta cuma gösterilerine onbinler katıldı

Irak'ın bir çok kentinde halk alanlara çıkarak hükümet politikalarını protesto etti, iş ve daha iyi kamu hizmeti istedi.

Ortadoğu 11.03.2011, 16:44 11.03.2011, 19:41
Irak'ta cuma gösterilerine onbinler katıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın çeşitli bölgelerinde kötü yaşam koşulları, yolsuzluk, yetersiz gıda yardımı ve elektrik kesintilerin protesto etmek üzere binlerce kişi sokağa döküldü.

Bölgedeki AFP muhabiri, Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda yaklaşık 500, Bağdat'ın batısındaki Felluce kentinde de 500 kadar kişinin gösteri düzenlediğini belirtti. Bağdat'taki eylemde "Petrol halka aittir, hırsızlara değil" sloganı atıldı.

Başkent Bağdat'ın güneyindeki Necef ve Hilla kentlerinde de yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Göstericilerden 4 çocuk annesi 43 yaşındaki Leyla Salih Yasin, "Haklarımıza saygı duyulmasını istiyoruz. Yeterli gıda yardımı, emeklilik maaşı, kamu hizmeti ve elektrik istiyoruz" dedi. Üniversite mezunu işsiz Ahmet Tarık da liderlerin önceliği işsizlik ve yolsuzlukla mücadeleye vermesi gerektiğini belirtti.

Göstericiler Süleymaniye meydanında kamp kurarken, Reuters haber ajansı Irak’ın diğer şehirlerinde de göstericilerin bulunduğunu açıkladı.

Gösterilere önceki haftalara nazaran daha çok katılım olsa da güvenlik güçleri ile herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Süleymaniye’deki göstericilerin sözcüsü Nasık Kadir, bir kişinin kendi üzerine gaz yağı dökerek yakmaya çalıştığını, ancak son anda engellendiğini açıkladı.

Mesut Barzani aleryhinde sloganlar atan göstericiler geçtiğimiz hafta güvenlik güçleri tarafından öldürülen Iraklıların posterlerini taşıdılar.

Kadir, “Biz despotik ve baskıcı sistemin değişmesini istiyoruz. Ülkede yolsuzluk ve rüşvete karşı hemen önlem alınmalıdır. İnsanlar iş ve adalet istiyor” açıklamasını yaptı.

17 Şubat’tan bu yana eylemlerin merkezi olan Süleymaniye’de bir araya gelen yüzlerce kişi gerçek bir demokratik değişim istedi.

Başkent Bağdat’ta 500 kadar kişi bir araya gelirken, 60 km kadar batıdaki Felluce kentinde de yüzlerce kişi Cuma namazı sonrası eyleme geçti. Bağdat’taki eylemde “Petrol halka aittir, hırsızlara değil” sloganı atıldı. Başkent Bağdat’ın güneyindeki Necef ve Hilla kentlerinde de yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Arap dünyasındaki ayaklanmalardan esinlenen Iraklılar da bir aydan fazladır eylem halindeler. Ancak Irak’taki eylemlerde öne çıkan talep rejim değişikliği değil. Eylemciler, yolsuzluk, işsizlik, kötü yönetim ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto ediyor.

Irak genelinde 25 Şubat günü yaşanan protesto gösterilerinde 20 kadar kişi hayatını kaybetmişti. Protesto gösterilerinin başından bu yana ise Kürdistan Bölgesi dahil en az 22 eylemci ve bir polisin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Uluslar arası Af Örgütü, gösteriler sırasında gözaltına alınarak kaybedilen çok sayıda eylemcinin akibetinden endişeli.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?