banner15

Irak'ta dini lider Sadr eylemlere son verdi

Şii lider Sadr, yandaşlarının başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge girişlerinde başlattığı hükümet karşıtı eyleme son verdi

Irak'ta dini lider Sadr eylemlere son verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'taki Şii lider Mukteda es-Sadr, yandaşlarının başkent Bağdat'taki hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde reform talebiyle başlattığı hükümet karşıtı eylemi bitirdi.

Yeşil Bölge'de eylem başlatılan çadırda eylemcilere seslenen Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi'nin teknokrat kabinesini meclise sunmasını "cesur adım" olarak niteledi.

Yandaşlarına teşekkür eden Sadr, eylemlere son vermelerini istedi.

İbadi'nin sunduğu kabineyi parlamentonun 10 gün sonra oylamaya sunacağını hatırlatan Sadr, yandaşlarının meclise baskı için her cuma namazı sonrası bulundukları bölgelerde sivil ve barışçıl gösteri düzenlemesini talep etti.

Parlamentonun yeni kabineyi onaylamaması halinde İbadi'den güvenoyunu çekeceklerini dile getiren Sadr, kendisine bağlı Ahrar Grubu'nun siyasal faaliyetini de anında donduracağını ve hükümetten bakanları çekeceğini ifade etti.

Başbakan Haydar el-İbadi, 16 bakandan oluşan teknokratlar hükümetini bugün parlamentoya sunmuştu.

AA muhabirine konuşan Kanun Devleti Koalisyonu Milletvekili Haydar Mevla, İbadi'nin sunduğu 16 bakanı kapsayan kabine oylamasının ertelendiğini, parlamentonun oy çokluğuyla adayların özgeçmişlerinin incelenmesi için 10 gün ek süre tanınmasını onayladığını söylemişti.

Irak Parlamentosu, Başbakan Haydar el-İbadi'ye teknokratlar hükümetini sunması için 31 Mart'a kadar süre vermişti. Bunun üzerine Yeşil Bölge'de eyleme başlayan Şii lider Mukteda es-Sadr da İbadi'nin köklü reformlarını bu tarihe kadar sunmaması halinde kendisinden güvenoyunu çekeceklerini söylemişti. İbadi'ye 12 Şubat'ta teknokrat adaylardan oluşan hükümeti kurması için 45 günlük süre tanıdığını açıklayan Sadr, geçen hafta pazar günü Yeşil Bölge'ye girerek oturma eylemine başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 09:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48