banner39

Irak'ta göstericilere sert müdahale-FOTO

Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezindeki Tahrir Meydanı’nda yerel yönetimler ve hükümet karşıtı göstere güvenlik güçleri tazyikli suyla karşılık verdi

Ortadoğu 04.03.2011, 13:56 04.03.2011, 15:54
Irak'ta göstericilere sert müdahale-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın Basra şehrinde yaklaşık 700 kişinin katıldığı gösterilere polis tazyikli su ile müdahale etti.

Polis müdahalesinde bazı göstericilerin yaralandığı bilirildi.

Trafik yasağı nedeniyle binlerce Iraklı Tahrir Meydanı'na kadar saatlerce yürümek zorunda kaldığı belirtildi.

Gösteriler öncesinde Irak güvenlik güçleri Tahrir Meydanı'na giden bütün yolları tel örgüler ve beton bloklarla kapattı, Bağdat genelinde de araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Öte yandan Necef ve Basra'daki gösterilere de yüzlerce kişinin katıldığı ifade edildi.


       
ÖZEL BİRLİKLER DEVREDE

Göstericiler, Başbakan Nuri El Maliki yönetimine bağlı özel birliklerin protestoları önlemek için gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerde ev ve kafelere baskınlar düzenlediğini, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını ve özellikle hükümet karşıtlarının yoğun olduğu Sünni mahallelerinde halkın gösterilere katılmasını engellemeye çalıştığını belirtti.

Gösterilere katılan Iraklılar, El Maliki'nin iddia ettiği gibi El Kaide'ye ya da idam edilen devrik lider Saddam Hüseyin'in Baas Partisi'ne bağlı olmadıklarını, sadece işgale, yoksulluğa ve yaygın yolsuzluk olaylarına karşı sokağa çıktıklarını ifade etti.

Arap dünyasındaki isyanların da etkisiyle haftalardır düzenlenen gösteriler nedeniyle Irak'ta üç bölge valisi ve Bağdat Belediye Başkanı istifa etmişti. Olayları bastırmaya çalışan El Maliki hükümeti ise yoksullara yönelik gıda yardımını artıracağını ve siyasetçilerin maaşlarının azaltılacağını açıklamıştı.

Irak genelinde geçen cuma günü düzenlenen gösterilerde ölen ve yaralananların anısına "onur" adı verilen gösterilerde, güvenlik güçlerinin göstericileri öldürmesi, kötü yaşam koşulları, yolsuzluk, yetersiz gıda yardımı ve elektriksizlik protesto edildi.

Irak güvenlik güçleri Tahrir Meydanı’na giden bütün yolları tel örgüler ve beton bloklarla kapattı. Dicle Nehri’nin üzerindeki üç köprü de araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Bağdat genelinde de araçların trafiğe çıkması yasaklandı.

 

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?