Irak'ta Haşdi Şabi'nin savaş suçları artıyor

Irak'ın batısındaki Enbar'da Haşdi Şabi'ye bağlı milislerin Sünnilere ait iki camiyi yaktı ve onlarca evi yağmaladı.

Irak'ta Haşdi Şabi'nin savaş suçları artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Felluce'nin IŞİD'ten kurtarılmasına yönelik operasyonlara katılan Haşdi Şabi güçlerinin "iki camiyi bombaladığı ve aşiret mensuplarına ait evleri yağmaladığı" iddia edildi.

Felluce'nin doğusunda bulunan El-Kerme nahiyesindeki aşiret liderlerinden Mueyyed el-Cemili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Haşdi Şabi güçleri, Büyük Kerme ve İbrahim el-Ali el-Hasun camilerini patlattı, bölgede aşiret mensuplarına ait onlarca evi de yağmaladı." dedi.

Haşdi Şabi milislerinin bölgedeki evlerin duvarlarına "Haşdi Şabi, El-Kerme halkının üstünde" gibi ayrılıkçı ifadeler içeren yazılar yazdığını kaydeden Cemili, El-Kerme'nin şu anda aşiret ve güvenlik güçlerinin kızgınlık ve kırgınlıklarının ortasında tam anlamıyla Haşdi Şabi'nin kontrolünde olduğunu ifade etti.

BAĞDAT'TA ŞİDDET OLAYLARI

Öte yandan, başkent Bağdat'ta meydana gelen patlama ve şiddet olaylarında 6 kişinin öldüğü, bir kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bağdat'ın Fırat ve Emin mahalleleri ile Ebu Gureyb ve Medain kazalarında düzenlenen bombalı saldırılarda 6 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Besatin mahallesinde ise polisin, kimliği henüz belirlenemeyen 1 erkek cesedi bulduğu kaydedildi.

IŞİD BİR GAZETECİYİ ÖLDÜRDÜ

Bu arada, Musul kentinde de bir gazetecinin, IŞİD üyeleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

Irak Basın Özgürlükleri Gözlemevi'nden yapılan yazılı açıklamada, IŞİD üyeleri tarafından kaçırılan Talal Ebu İman adlı gazetecinin başı kesilerek öldürüldüğü belirtildi.

Irak ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Operasyonlara katılan Haşdi Şabi güçlerine, "hedef gözetmeksizin saldırı düzenleme ve sivillerin ölümüne neden olma" gibi suçlar yöneltilmişti.

 


HAŞDİ ŞABİ ALTINDAKİ GRUPLAR

Haşdi Şabi milislerinin sayısıyla ilgili resmi bir veri yok, ancak bu örgütlenme altında yaklaşık 300 bin civarında milis olduğu belirtilirken, İran'ın Haşdi Şabi'ye maddi, askeri, istihbarat ve operasyon yapabilme gibi konularda destek vererek bu yapı üzerinde kontrol sağladığı biliniyor.

CİDDİ KAYGILARA SEBEP OLUYORLAR

Irak meclisindeki Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Şahevan Abdullah, "DAEŞ'e karşı Sünni bölgelerinde başlatılan operasyonlarda Haşdi Şabi'nin de yer alması, bölgedeki birçok siyasi ve insan hakları gözlemcisi, Sünniler ve uluslararası toplumun ciddi kaygılarına neden oldu." değerlendirmesinde bulundu.

HAŞDİ ŞABİ YETKİLİLERİ YARGILANABİLİR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlar Kuruluna bağlı İnsan Hakları Komisyonu Danışmanı Kurmanç Osman da savaş ortamı son bulduğunda Haşdi Şabi'nin bazı üst düzey yetkilileri yargılanabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2016, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35