banner39

Irak'ta hizmet aksaklıkları protestoları devam ediyor

Tahrir Meydanı'nda, elektrik kesintileri ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıklar protesto edildi

Ortadoğu 08.08.2015, 17:03 08.08.2015, 17:03
Irak'ta hizmet aksaklıkları protestoları devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta on binlerce kişi, elektrik kesintileri ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıklar nedeniyle hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Tahrir Meydanı'nda toplanan eylemciler, taşıdıkları Irak bayraklarıyla yolsuzlukla suçladıkları yetkililerin görevi bırakmasını istedi. "Din adıyla bizi soydu hırsızlar", "Her cuma hırsızları deşifre edeceğiz" sloganları atan göstericiler, Başbakan Haydar el-İbadi'nin reform taleplerinin gerçekleşmesi için ivedilikle hareket etmesini istedi.

Göstericiler, talepleri yerine getirilene kadar her cuma Tahrir Meydanı'da eylem yapacaklarını belirtti.

AA muhabirine konuşan emekli Subay Ebu Abbas, "Gösteriye katılanlar Irak'ın tüm renklerini temsil ediyor, hiçbir parti ya da siyasi oluşuma bağlı değiller. Bütçemiz 5 bölge ülkesine yeter ama halkın durumu içler acısı. Siyasetçilerin çoğu ülkedeki altyapıyı kalkındırmak yerine başka ülkelerde mülk alıp sefa sürüyor" dedi.

Gösteriye katılan Um Zeynep ise öncelikli talebinin güvenliğin sağlanması olduğunu dile getirerek, "İbadi'ye güvendik, hepimiz destekledik ve oy verdik. Yolsuzlukla uğraşanları derhal devre dışı bıraksın ve partisinden ayrılıp bağımsız bir başbakan olsun" diye konuştu.

İNTİFADA DÖNEMİ

"Demokratik Medeni Akım" Grubu Milletvekili Şuruk Abayeçi, göstericilere destek verip milletvekilliğini askıya aldığını söyledi.

''Söz artık hırsızların değil, Irak halkının, dinlenmesi gerekir" diyen Abayeçi, şunları ifade etti:

"Irak'ı, halkın kanını emenleri kovup, demokratik esaslar üzerine inşa etmenin zamanı geldi. Bu bir uyanış ve intifada dönemidir, bizi mutlu ediyor."

On binlerin toplandığı Tahrir'e giden yollarda güvenlik güçleri, çok sayıda kontrol noktası oluşturdu. Alana ulaşmak isteyen vatandaşlar sıkı aramalardan geçirildi.

Irak'ta petrol fiyatlarındaki düşüş, IŞİD ile mücadele, kötü yönetim ve mali yolsuzluklar, ülkedeki ekonomik krizin derinleşmesine neden oldu. Bağdat, Misan, Nasırıiyye, Babil, Divaniyye, Basra, Kut, Kerbela, Necef, Süleymaniye ve Kerkük'te halk sokaklara çıkarak, elektrik kesintisi ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkları protesto ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?