banner15

Irak'ta İbadi hükümetine destek azalıyor

Irak'ta eski Başbakan Allavi'ye bağlı Vataniyye Koalisyonu, İbadi'nin beklenen yeni hükümetinde yer almayacak

Irak'ta İbadi hükümetine destek azalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta eski Başbakan İyad Allavi'ye bağlı Vataniyye Koalisyonu, beklenen yeni hükümette yer almayacaklarını ve herhangi bir aday göstermediklerini bildirdi.

Vataniyye Koalisyonu Sözcüsü Meysun ed-Demeluci, yaptığı yazılı açıklamada, "Kaolisyon olarak reformlar gerçekleşmedikçe, yeni hükümete katılmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Demeluci, açıklamasında, reformlarda açık bir yol haritasının belirlenmesi ve buna itimat edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bakanlar, bakan vekilleri ve bakanlıklardaki genel müdürlerle, bağımsız kurum başkanlarının değiştirilmesi, bunların yerine liyakat esasına dayalı atamaların yapılması ve vekaleten atamaların durdurulması gerekli. Irak'taki durumu zorlaştıran dış müdahalelerin de reddedilmesi gerekiyor."

Demeluci, İbadi'nin yeni kabinesine aday gösterdikleri yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu vurguladı.

NUCEYFİ DE KATILMAYACAK

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi'nin lideri olduğu Muttehidun Koalisyonu da daha önce bir yazılı açıklama yaparak, Başbakan Haydar el-İbadi'nin yeni kabinesi için aday göstermediklerini bildirmişti.

Başbakan İbadi'nin 31 Mart'ta meclise sunduğu teknokratlar hükümeti için siyasi parti gruplarının büyük bölümünün itirazı nedeniyle güven oylaması yapılamamıştı.

Bunun ardından İbadi, dün siyasi grup adaylarından oluştuğu öne sürülen yeni kabine listesiyle meclise gelmiş, ancak güven oylamasının perşembe gününe ertelendiği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 19:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48