banner39

Irak'ta işgal aileleri vurdu

Irak’ın ABD ve müttefikler tarafından işgalinin sancıları bitmiyor.

Ortadoğu 19.04.2011, 14:41 19.04.2011, 14:41
Irak'ta işgal aileleri vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak işgalinin neden olduğu dramlar hala Iraklıların yaşamlarını etkiliyor.

El Cezire’nin haberine göre, Irak savaşının neden olduğu en büyük travmayı kadın ve çocuklar yaşamakta. Nitekim araştırmalara göre bu ülkede üç milyondan fazla dul, çocuklarının daha iyi yaşam standartlarında yaşayabilmeleri için mücadele veriyor.

2006’daki kanlı çatışmalarda kocasını kaybeden Efrah Abdullah savaş mağduru kadınlardan sadece biri. İki ile sekiz yaşları arasında dört çocuğu ile birlikte işgal sonrası Irak’ta yaşamını devam ettirmeye çalışan Efrah Abdullah; günlük olarak karşı karşıya kaldıkları maddi ve manevi sıkıntılar ile mücadele ediyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi adına Irak’ta açıklama yapan Marie Claire Feghali, ülkedeki zor durumda bulunan kadınlara yardım programı başlattıklarını dile getirdi.

2008 senesinden günümüze özellikle dul kadınlar üzerinde çalışma yaptıklarını ifade eden Feghali, “Bu insanların kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için çeşitli eğitim programları yapmaktayız” dedi.

IRAK’TA BİR BUÇUK MİLYON ÇOCUK ÖKSÜZ

Irak’ın insan hakları ile ilgilenen bakanlıktan yapılan açıklamada, ülke tarihinde yaşanan işgal ve çatışmalardan dolayı bir milyon 450 bin çocuğun ailesini kaybettiği açıklandı.

İnsan Hakları bakanlığı yetkilisi Seyya el Sudani tarafından açıklanan rapora göre, daha önceki raporlarda açıklandığı gibi Irak'ta beş milyon öksüzün olmadığı; gerçek sayının 1.5 milyonu geçmediği öne sürüldü.

El Sudani yeni araştırma ile belirlenen bu sayının daha önceki sayıları teyit etmemesi açısından kendileri için memnuniyet verici olduğunun altını çizdi. Bütün bunlara rağmen Irak dünya çapında ailesiz çocukların bulunduğu ülke olma özelliğini ön sıralarda koruyor ve Irak’ta yetim çocukların sayısı Irak’ın yarı-bağımsız Kürt bölgesindeki nüfusun yarısı kadar olması dikkat çekici.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?