Irak'ta IŞİD operasyonu: 25 ölü

Irak güvenlik güçleri Enbar vilayetinde yürüttüğü operasyonlarda IŞİD'in elinde tuttuğu 7 köyde kontrolü sağladı. Operasyonlarda 25 IŞİD üyesi öldürüldü, 5 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti

Ortadoğu 17.05.2016, 20:21 17.05.2016, 20:21
Irak'ta IŞİD operasyonu: 25 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak güvenlik güçlerinin Enbar vilayetinde yürüttüğü operasyonlarda ilerleme kaydettiği ve IŞİD'in elinde tuttuğu 7 köyde kontrolü sağladığı, 25 IŞİD üyesinin öldürüldüğü ve 5 güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Enbar vilayetindeki el-Cezire Operasyonları Komutanı Orgeneral Ali İbrahim Debun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçleri ile aşiret mensuplarının Bağdadi nahiyesinin kuzeydoğusundaki El-Cevdefiye, Ebla, Es-Savir ve Ebul Ula köylerini DAEŞ'ten geri aldığını belirtti.

Debun, söz konusu 4 köyün ele geçirildiği operasyonda 23 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü, intihar eylemcilerinin kullandığı bomba yüklü iki aracın imha edildiğini kaydetti.

Rutbe ilçesinin doğusunda IŞİD'in kontrolündeki Ermile, El-Elmaniye, Ed-Duraime köylerinin de geri alındığını belirten Debun, güvenlik güçlerinin Rutbe ilçesinin merkezine doğu yönünden yaklaştığını ancak terör çetelerinin karayoluna döşediği mayın ve bombaların daha fazla ilerlemelerine engel olduğunu ifade etti.

Rutbe Kaymakamı İmad ed-Duleymi de aşiret mensuplarının desteğini alan güvenlik güçlerinin, ilçenin 20 kilometre uzağındaki karayolu çevresinde bulunan IŞİD'in elindeki Ed-Daba bölgesinde de kontrolü sağladığını belirtti.

Operasyonlarda intihar eylemcilerinin kullandığı bomba yüklü 3 aracın imha edildiğini, 2 intihar eylemcisinin öldürüldüğünü kaydeden Duleymi, bir binaya yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu 5 emniyet mensubunun hayatını kaybettiğini ifade etti.

Irak güçleri dün, Enbar'a bağlı Rutbe ilçesinde kontrolü sağlamak için operasyon başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?