Irak'ta KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma

Irak'ta Talabani liderliğindeki KYB ile muhalefetin başını çeken Goran hareketi arasında siyasi anlaşma imzalanacak

Irak'ta KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Birinci Genel Sekreteri Kosret Resul, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile kısa süre içerisinde siyasi bir anlaşma imzalayacaklarını belirtti.

Resul'un ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Resul ile Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa'nın IKBY'nin Süleymaniye kentinde bir araya gelerek, her iki taraf arasında mutabakata varılan anlaşmanın kısa süre içerisinde imzalanıp, hayata geçirilmesinin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Resul, "Goran ve KYB ulusal birliğe vurgu yapıyor. Tüm tarafların bir olması çağrısında bulunup, sadece Kürdistan bölgesinin çıkarları için çaba harcanmasını istiyoruz. Kendinizi tüm ihtimallere de hazırlayın." dedi.

KYB ile Goran Hareketi'nin, IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) bölgedeki rolü ve öneminin farkında olduğunu belirten Resul, mevcut sorunun çözülüp aşılması ve Kürt birliğinin oluşturulması için KDP'den yardım çağrısında bulundukları kaydedildi.

KYB ve Goran arasında yapılan siyasi anlaşmaya da değinen Resul, "Söz konusu anlaşma bölgedeki siyasi ve mali krizin aşılması ile halkı refaha kavuşturmayı hedefliyor." ifadelerini kullandı.

IKBY'deki KYB ve Goran Hareketi politbüro ve başkanlık konseyi üyeleri önceki gün Süleymaniye kentinde yaptıkları ayrı toplantılarda bir araya gelerek, birçok konuyu içerisine alan 11 başlıklı bir anlaşma üzerinde mutabakata vardıkları duyurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 08:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35