banner15

Irak'ta Musul'a operasyon sinyali

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Felluce operasyonu bittikten sonra IŞİD'in elindeki Musul'a yöneleceklerini açıkladı

Irak'ta Musul'a operasyon sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Enbar vilayetine bağlı Felluce kentini IŞİD'ten kurtarma operasyonunda ilerleme kaydedildiğini belirterek, Felluce'den sonra Musul'u örgütten kurtarmaya yöneleceklerini söyledi.

İbadi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, İbadi'nin Irak'ta görev yapan İslam ülkeleri Büyükelçileriyle bir araya gelerek, IŞİD'le mücadeleyi görüştüğü ifade edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen İbadi, "Güçlerimiz Felluce'yi kurtarma operasyonunda başarı ve ilerleme kaydediyor. Sivillerin güvenliği ve kentin teröristlerden arındırılması bizim için önemlidir.Terör sadece Irak'ı değil, tüm dünyayı tehdit ediyor." ifadesini kullandı.

Terörün sapkın düşüncesinin İslam dininin imajını bozduğunu belirten İbadi ülkedeki en büyük Şii milis gruplarının da dahil olduğu toplam 43 Şii grubun bir araya gelerek oluşturduğu Şii milis gücü Haşdi Şabi ile ilgili de şunları söyledi: "Haşdi Şabi, devlet kurumudur ve silahlı kuvvetler komutanlığının emrindedir. Bu kurumun finansmanı da hükümet tarafından yapılıyor. Haşdi Şabi, mezhepçi söylemde bulunan herkesten uzaktır." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 08:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48