banner39

Irak'ta radyoaktif madde kayboldu

Basra yakınlarında bulunan ABD'li petrol firması Weatherford tesislerinde Kasım ayında kaybolan radyoaktif maddenin, örgütlerin eline geçmesinden korkuluyor

Ortadoğu 18.02.2016, 10:27 18.02.2016, 15:41
Irak'ta radyoaktif madde kayboldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iraklı yetkililer, oldukça tehlikeli radyoaktif maddelerin Kasım ayında çalındığını açıkladı. Yetkililer, kimyasal maddelerin örgütlerin eline geçerek silah olarak kullanılmasından korktuklarını belirtti.

Dizüstü bilgisayar boyutlarında koruyucu kutu içinde bulunan, İstanbul merkezli SGS firmasına ait rakyoaktivitesi yüksek malzeme, Basra yakınlarında bulunan ABD'li petrol firması Weatherford tesislerinde kayboldu.

İsmini vermeyen Iraklı üst düzey bir güvenlik yetkilisi, “Radyoktif malzemenin IŞİD’in eline geçmesinden korkuyoruz. Basit bir şekilde o malzemeyi patlayıcılara bağlayıp ‘kirli bomba’ yapabilirler” dedi.

Nükleer silahların gerektirdiği karmaşık fizyonun aksine ‘kirli bombalar’, bilinen patlayıcılarda kullanılarak çevrenin radyoaktif olarak kirletilmesine imkan sağlıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından ’Kategori 2’ olarak nitelendirilen kayıp materyal IR-182, petrol ve gaz borularındaki kusurların tespiti için kullanılıyor

Irak Çevre Bakanlığı sözcüsü, ulusal güvenlik sebebiyle konuya dair açıklama yapamayacağını belirtirken; Weatherford'un Irak'taki sözcüsü ise yorum yapmayı reddetti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?