Irak'ta Sadr'dan 'milyonluk gösteri' çağrısı

Şii lider Sadr, meclisin toplanıp reformları görüşmesi için milyonluk gösteri çağrısı yaptı

Ortadoğu 23.04.2016, 17:20 23.04.2016, 17:20
Irak'ta Sadr'dan 'milyonluk gösteri' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, meclisin reformları görüşmek üzere toplanması için "milyonluk gösteri" çağrısı yaptı.

Teknokrat bir hükümetin kurulmasını ve köklü reformların hayata geçirilmesini isteyen Sadr, Irak halkını geniş katılımlı bir gösteriye davet etti.

Sadr yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bazı taraflar parlamento oturumlarının gerçekleşmesini istemiyor. Bundan dolayı pazartesi günü sizleri milyonluk gösteriye davet ediyorum. Bu gösteri, onları korkutacak ve oturumu gerçekleştirmeye zorlayacak. Böylece halk açık oturumda reformları kimin oylayıp kimin oylamayacağını öğrenecek."

Gösteriye hiçbir mazeret öne sürmeden, erkek, kadın, çocuk ve yaşlı demeden herkesin katılmasını isteyen Sadr, "Vatan tüm çıkarların üstündedir." ifadelerini kullandı.

SİYASİ TIKANIKLIK

Irak'ta Başbakan Haydar el-İbadi, 31 Mart'ta teknokrat isimlerden oluşturduğu yeni kabine listesini meclise sunmuş, ancak bazı siyasi grupların karşı çıkması nedeniyle güven oylaması yapılamamıştı. İbadi daha sonra farklı bir listeyle meclise gelirken oylama yine ertelenmişti.

Bu arada bazı milletvekilleri mecliste oturma eylemi başlatmış ve 14 Nisan'da, 171 milletvekilinin katıldığı oturumda, hukuki geçerliliği tartışmalı bir oylama sonucunda Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve iki yardımcısı Humam Hammudi ile Aram Şeyh Muhammed'in görevden alındığı iddia edilmişti.

Sadr'a bağlı 34 sandalyeye sahip Ahrar Grubu da başta eylemci milletvekillerine destek verirken Şii lider, 20 Nisan'da yaptığı açıklamada, eyleme son verilmesi çağrısı yapmış ve herkesi 'Birleşik Halk Koalisyonu' oluşturulması için çaba göstermeye davet etmişti.

Sadr, Tahrir Meydanı'nda oturma eylemi yapan yandaşlarından da siyasi baskı oluşturmak için barışçıl şekilde eyleme devam etmelerini istemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?