banner15

Irak'ta seçimi kazanan Sadr, hükümet için ortak buldu

Pazar günü Bağdat’ta yanan oy sandıklarından sonra seçimlerin yeniden yapılması beklenirken Irak seçimlerini ilk sırada kazanan Mukteda el Sadr ve Haşdi Şaabi lideri ve el Fetih listesi başkanı Hadi Amiri ile yeni hükümeti kurmak için anlaştı.

Irak'ta seçimi kazanan Sadr, hükümet için ortak buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şii Din adamı ve Irak seçimlerini ilk sırada kazanan Mukteda el Sadr ve Haşdi Şaabi lideri ve el Fetih listesi başkanı Hadi Amiri ile yeni hükümeti kurmak için anlaştı.

Pazar günü Bağdat’ta yanan oy sandıklarından sonra seçimlerin yeniden yapılması beklenirken Sadr ittifak kurdu.

Irak'ta Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi, Mukteda es-Sadr'ın Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih koalisyonuyla kurduğu ittifakı "olumlu adım" olarak nitelendirerek, ittifaka katılma görüşmeleri için yakında tutumlarını belirteceklerini bildirdi.

İki parti tarafından yapılan ortak açıklamada, "Siyasi krizin üstesinden gelmek için Sairun ve Fetih arasında ittifak ilan edildi. Bu, siyasi yol haritası için olumlu bir adımdır ve siyasi kriz ortamında yapılan iyi bir ittifaktır." denildi.

KYB ve KDP ittifak kararı belli değil

KDP ve KYB, ittifaka katılmak için tutumlarını yakında belirteceklerini ifade etti.

Şii lider ve genel seçimin galibi Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu ile meclisin en büyük grubunu oluşturmak için ittifak kurduklarını duyurmuştu.

Daha önce Şii dini liderlerden Ammar el-Hekim'in Ulusal Hikmet ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi'nin Vataniyye Koalisyonu ile ittifak yaptıklarını anımsatan Sadr, bu ittifakın sürdüğünü de açıklamıştı.

Böylece Sadr'ın, Hekim ve Allavi'nin yanı sıra Amiri ile de anlaşarak ittifak şemsiyesini genişlettiği yorumları yapılmaya başlandı.

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Sadr'a bağlı Sairun koalisyonu 329 sandalyeli mecliste 54 sandalye elde ederek, seçim birincisi olmuştu.

Fetih koalisyonu ise 47 sandalyeyle ikinciliği kazanmıştı. Başbakan Haydar el-İbadi'nin koalisyonu da 43 sandalye kazanarak seçim üçüncüsü olmuştu.

Sadr'ın daha önce ittifak sağladığı Allavi koalisyonu yeni mecliste 21, Hekim koalisyonu de 20 sandalyeye sahip oldu.

ORTAK HAREKET EDECEKLER

Irak'ta Mukteda Sadr ve Hadi el Âmirî liderliğindeki Şii bloklar arasında ittifak kuruldu. 329 üyeli Irak Parlamentosu'nda Sadr grubunun 54 milletvekiliyle Âmirî grubunun 47 vekili ortak hareket edecek.

Seçimlerden önce İran'la arasına mesafe koymasıyla dikkatleri çeken Sadr, Haşd-ı Şa'bî milislerini bünyesinde bulunduran grubun lideri Hadi el Âmirî'yle masaya oturarak, yine İran mihverine girmiş oldu. Hadi el Âmirî, Kâsım Süleymanî'nin Irak'taki yakın adamlarından.

Sadr'ın Hadi el Âmirî üzerinden tekrar İran'a yanaşmasına Suudi Arabistan'ın vereceği tepki merak konusu. Sadr, geçtiğimiz yaz Cidde'de Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la görüşerek Riyad'ın desteğini almıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48