Irak'ta Sünni gösterileri devam etti

Irak'ın Sünni bölgelerinde, ordu güçlerinin engellemesine rağmen, "Felluce Şehitlerine Vefa Cuması" adıyla gösteriler düzenlendi

Irak'ta Sünni gösterileri devam etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın birçok şehrinde Cuma namazının ardından "Felluce Şehitlerine Vefa Cuması" adı altında gösteriler düzenlendi. Irak'ta on binlerce Sünni protestocu büyük bir anayolu ulaşıma kapatırken, El-Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti adlı bir grubun da halkı Şii hükümete karşı silaha sarılmaya çağırdığı iddia edildi.

Öte yandan, Sünniler, Irak'ın başkenti Bağdat ve Samarra'da da gösteriler düzenledi.

IRAK ORDUSU GÖSTERİLERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

Ramadi, Felluce, Samarra, Musul gibi birçok şehirde yüzbinlerce Iraklı "Felluce Şehitlerine Vefa" adı altında düzenlenen Cuma gösterilerine katılmak için cuma namazının kılınacağı meydanlara akın etti. Protestocuların, Maliki hükümetini protesto etmek için Cuma namazının kılınacağı yerlerde toplanmaya çalışmasını güvenlik güçleri engellemeye uğraştı. 

Orduya ve İçişleri bakanlıklarına bağlı özel kuvvetler, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sünni çoğunluğa sahip Azamiye, Gazaliye ve Seydiye semtlerini kuşatarak bu semtlere girişleri engellediği bildirildi.

Bağdat'ın kuzeyindeki Tarmiye bölgesinde ise güvenlik güçlerinin camilerin çevresine konuşlandığı ve Cuma namazının topluca kılınmasını engellemeye çalıştığı öğrenildi.

Musul'da Dicle nehri üzerindeki köprülerde orduya bağlı kontrol noktalarında cuma gösterilerine gitmeye çalışan birkaç kişinin darp edildiği iddia edildi.

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Diyale iline bağlı Celavla şehrine gösterilere gitmeye çalışan ve 400 kişiden oluşan bir grubun ise güvenlik güçleri tarafından geri çevrildiği ifade edildi.

SÜNNİ GÖSTERİCİLER TALEPLERİNİ TEKRARLADI

Irak'ta Şii hükümete karşı gösteriler Felluce ve Ramadi'de yoğunlaşırken, gösteriler sırasında el-Anbar bölgesinden geçen ve Irak'ı Ürdün'e bağlayan anayol da ulaşıma kapatıldı. Gösterilerin düzenlendiği bölgenin eski bir El-Kaide üssü olduğu iddia ediliyor.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ise gösterilerin El-Kaide tarafından kışkırtıldığını iddia etti. Fakat Sünni göstericiler, El-Kaide tarafından yönlendirildiklerini kabul etmiyorlar ve kendilerini Arap Baharı'na daha yakın hissettiklerini söylüyorlar.

Daha önceki Sünni gösterilerinde Saddam Hüseyin zamanındaki Irak bayrağının kullanılmasına rağmen, bu hafta, organizatörler tarafından bu bayrakların kullanılmasının istenmediği belirtiliyor.

Başbakan Maliki, daha önce, kadın mahkumların bırakılması gibi göstericilerin bazı taleplerini kabul ederken, göstericiler ise Maliki'nin taleplerin yerine getirilmesinde ayak sürüdüğünü söylüyor.

KUZEY IRAK'TA DA GÖSTERİLER VARDI

Kerkük'te Cuma namazının ardından gösteri düzenleyen Kerküklüler, Maliki hükümetini bir kez daha uyardı. Yağmur altında gösteri yapan Kerküklüler hükümete, eylemlerin 50. gününe kadar talepleri yerine getirilmediği takdirde meselenin uluslararası boyut kazanacağı uyarısını yaptı.

Kerkük şehir merkezinde Cuma Namazından sonra toplanan binlerce Kerküklü gösteri yaptı. Gösterilerile ilgili açıklamada bulunan Şeyh Erkan El İzzi, talepleri yerine getirilinceye kadar gösterilerin devam edeceğini belirterek, geçen hafta Felluce'de göstericilerin üzerine ateş açan askerlerin cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

Erkan el-İzzi, ''Felluce'de öldürülen kardeşlerimiz cennete yönelen ilk kafile oldu. Ordu, kurşun ve öldürme bizi korkutamaz. Halkın talepleri ve gösteriler, ısrarcı bir şekilde devam edecektir'' dedi.

GÖSTERİCİLERDEN 50. GÜN UYARISI

Gösterilerin 50. gününde de talepleri yerine getirilmediği takdirde meselenin artık uluslararası bir mesele haline geleceğini savunan El İzzi, şöyle konuştu:

''Meselelerimizi ve taleplerimizi hükümetin ele alması gerekir. Eylemlerin 50. gününde de taleplerimiz yerine getirilmemiş ise o zaman uluslararası örgüt ve heyetler bizim taleplerimizin yerine getirilmesi için müdahalede bulunması gerekir.''

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride göstericiler, ordunun şehirlerden çekilmesini ve Kerkük polisinin göstericileri korumasını istedi.

''Cumadan Cumaya Maliki'yi devireceğiz, çığlık çığlığa Maliki'yi ezeceğiz, Mezhepçiliğe hayır, biz Sünni ve Şiiler olarak Irak'ı satmayız'' sloganları atan göstericiler, önümüzdeki hafta yine aynı yerde tekrar buluşma kararı alarak dağıldı.

Bu arada Kerkük'ün güneyindeki Hevice kasabasında da binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi. Irak'ın birlik ve beraberliğine vurgu yapan göstericiler, halkın haklı taleplerinin yerine getirilmesini istedi. Gösteride ayrıca geçen hafta Felluce'de göstericileri öldüren askerlerin yargılanması istendi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39