banner39

Irak'tan Çin açılımı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, 17-21 Temmuz günleri arasında Çin'e resmi ziyarette bulunacak.

Ortadoğu 13.07.2011, 09:27 13.07.2011, 09:27
Irak'tan Çin açılımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun daveti üzerine, 17-21 Temmuz günleri arasında Çin'e resmi ziyarette bulunacak. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei'nin, Pekin'de düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgiye göre, Nuri El Maliki, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao tarafından kabul edilecek ve Çin Başbakanı Wen Jiabao'yla bir araya gelecek.

Liderler, Çin ile Irak arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin pekiştirilmesi ve çeşitli alanlardaki gerçekçi işbirliğinin güçlendirilmesi konularını ele alacaklar. Öte yandan, her iki ülkeyi de ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlarla ilgili fikir alışverişinde bulunulacak.

Sözcü Hong Lei, Çin hükümetinin Irak'la dostluk ve işbirliğine önem verdiğini ve Irak'ın yeniden yapılanma çalışmalarını desteklediklerini söyledi. Sözcü, Çin'in uluslararası toplumla birlikte hareket ederek, Irak halkının yaşam seviyesinin yükseltilmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

Bu arada, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Çin'in Güney Sudan'la büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişki kurduğunu duyurdu. Sözcü Lei, Güney Sudan Cumhuriyeti'nin kurulmasının, ülke halkının ortak dileği ve seçimi olduğunu söyledi.
    Ülkenin imarı ve gelişmesi yolunda elde edilecek sürekli başarılar sayesinde genç bir devlet olan Güney Sudan Cumhuriyeti'nin barış ve istikrarın korunması ile ortak gelişmeyi sağlayan olumlu bir güç haline gelmesi dileğinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?