banner39

İran ABD askerlerini Irak'ta vurdu... 80 ölü

İran Devlet Televizyonu, füze saldırılarında 80 ABD'linin öldüğünü duyurdu.

Ortadoğu 08.01.2020, 08:55 08.01.2020, 09:21
İran ABD askerlerini Irak'ta vurdu... 80 ölü

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani'nin "intikam operasyonu" kapsamında, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

Düşen uçağın Boeing'in tartışmalı modeli 737 olduğu aktarıldı.

İran Devlet Televizyonu'ndan yapılan açıklamada saldırıya ilişkin detaylara yer verildi. Açıklamada, Saldırıda 15 füzenin kullanıldığı, 80 kişinin öldüğü ve ABD'ye ait helikopter ve araçların ağır hasar gördüğü bildirildi.

Ayrıca Trump'ın attığı her şey yolunda mesajı için de "Trump'ın mesajı saldırının verdiği hasarı küçümsemek amacıyla atıldı" ifadeleri kullanıldı.

Pentagon: 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, "7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran'dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.  

İran devlet televizyonu, Devrim Muhafızları Ordusu kaynaklarına dayandırdığı haberinde füzelerin üsteki hassas ve hayati noktalara isabet ettiği, en az 80 ABD askerinin hayatını kaybettiği, birçok insansız hava uçağının, helikopterin ve askeri teçhizatın ciddi hasar aldığını iddia etti.

Haberde ayrıca ABD'ye ait 104 noktanın da İran'ın hedefinde olduğu ve Washington'ın yeni bir adım atması durumunda buralara saldırı düzenleneceği kaydedildi. 

Öte yandan İran devlet televizyonuna bağlı yayın yapan İngilizce haber kanalı Press TV ise 80 ABD askerinin öldürüldüğü iddiasını doğrulatamadığını belirtti.

Kaynak: TRT Haber

banner53
Yorumlar (2)
Zeypupa 2 yıl önce
Net rakam veriyorlar birde; tek tek saydınız mı kaç kişi öldü diye veya vurulan ABD askerlerinin görüntüsü mü var elinizde (?!). Şu kadar kişinin ölmüş olabileceği düşünülüyor deseler inandırıcı olabilir ki, bu kadar kişi ölmüş olsa bile, bu İran için iyi birşey mi olacak; hayır, ABD çok daha fazlasıyla intikam alacak, çivi çiviyi sökecek ve işin b*ku çıkacak..
Ahmet T. 2 yıl önce
80 değildir o, 800 falandır :)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?