banner15

İran ABD ile müzakereye açık

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, ülkesinin ABD yönetimiyle karşılıklı saygı sınırları çerçevesinde müzakereye hazır olduğunu ifade etti.

İran ABD ile müzakereye açık

Japon haber ajansı Kyodo'ya konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD yönetimiyle karşılıklı saygı çerçevesinde müzakereye hazır olduğunu söyledi. Zarif, İran'ın ABD ile müzakere konusunda ön koşulu olmadığını ancak Washington yönetiminin Tahran'a saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Müzakere masasına oturan tarafların birbirlerine saygı duyması gerektiğinin altını çizen Zarif, "Bizim (ABD ile müzakerede) ön koşullarımız yok ancak görüşmeler için karşılıklı güvenden önce karşılıklı saygı gereklidir." sözlerini kullandı. 

İran'ın bankacılık işlemlerini ve petrol ihracatını ABD yaptırımlarına karşı korumak için İngiltere, Almanya ve Fransa'nın hazırladığı mekanizmaya işaret eden Zarif, söz konusu mekanizmanın ABD yaptırımlarını etkisiz kılabilmesi için ikinci yaptırım paketinin devreye gireceği 5 Kasım'a kadar ciddi önlemler alınması gerektiğini söyledi. 

Zarif ayrıca, ABD yaptırımlarına karşı birçok ülkenin Tahran'la ekonomik ilişkilerini sürdürdüğünü ve yaptırımların üstesinden geleceklerini sözlerine ekledi. 

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump’un müzakere talebini İran yönetimi, “ciddiyetsiz” bulmaları nedeniyle kabul etmemişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35