İran-ABD ilişkilerinde yeni bir sayfa mı?

Kaldırılan yaptırımlar sadece nükleer programa ilişkin olmasına ve ABD ile İran arasında bir dizi anlaşmazlık bulunan konular olmasına rağmen, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılıyor

İran-ABD ilişkilerinde yeni bir sayfa mı?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi ve İran'a yaptırımların kalkmasıyla ABD-İran ilişkilerinin geleceği, bölgedeki güç dengesi ve İran içinde farklı siyasi güçler arasındaki mücadelenin seyri açısından yeni bir dönem başlıyor.

Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinde, 2003 yılında Saddam Hüseyin yönetimine karşı gerçekleştirilen ABD liderliğindeki askeri müdahale sonrasındaki rejim değişikliği bölgesel güç dengesinin İran lehine değiştiği algısını doğurmuştu.

Irak’ta seçimle işbaşına gelen Şii partilerden oluşan hükümetlerin İran’la yakın ilişki içinde olması, Körfez tarafından Irak’ın İran’a teslim edilmesi gibi görüldü. Arap Baharı sürecinde İran ve onun kontrolündeki güçlerin Suriye’de oynadığı role ilaveten Bahreyn ve Yemen’deki gelişmeler ve Arap Ortadoğu’sundaki Şii nüfus üzerindeki İran etkisi Suudi Arabistan ve müttefiklerinde İran’ın bölgede hegemonya kurma amacını taşıdığı fikrini pekiştirdi.

İsrail ise İran’ı varoluşsal bir tehdit olarak görüyor. Bir kaç gün önce İsrailli düşünce kuruluşu İsrail Milli Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nün Tel Aviv'de düzenlediği konferansta konuşan Yaalon, "İran ve IŞİD'in ikisinden biri ile çalışma konusunda tercihte bulunmam istense IŞİD ile çalışmayı seçerim" ifadesini kullanmaktan çekinmedi.

LEVENT BAŞTÜRK’ÜN BÖLGEDEKİ SON GELİŞMELERLE İLGİLİ ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 15:47
banner53
YORUM EKLE

banner39