banner39

İran: ABD, IŞİD'e yardım ediyor

İran Genelkurmay Başkanı, ABD'nin kasıtlı olarak yardım malzemelerini IŞİD bölgesine attığını ve örgütü beslediğini savundu

Ortadoğu 26.10.2014, 11:01 26.10.2014, 11:01
İran: ABD, IŞİD'e yardım ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), IŞİD’e silah, gıda ve tıbbi malzeme desteği verdiğini iddia etti. Cezayiri, “ABD, IŞİD’e yardımlarını sürdürüyor” dedi.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, Washigton yönetiminin IŞİD’e karşı mücadelesinin “sahte” olduğunu iddia eden Cezayiri, “ABD ve uluslararası koalisyon, IŞİD’le mücadele ettiğini söylüyor ancak ABD örgüte silah, gıda ve tıbbi malzeme yardımı yapıyor” ifadesini kullandı.

Cezayiri, ABD’nin, IŞİD’e karşı savaşan gruplara havadan yaptığı yardımların bir kısmının IŞİD’in eline geçtiği iddialarına işaret ederek, "ABD’nin hava sahasını kontrol ettiğini ve bölge hakkında da gerekli istihbarata sahip olduğunu ve  yardımların IŞİD’in eline geçmesinin hata değil kasıtlı olduğunu" öne sürdü.

ABD uçakları, IŞİD’e karşı mücadele eden gruplara havadan silah, mühimmat ve ilaç yardımı atmış ancak yardımların bir kısmının IŞİD’in eline geçmişti.

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı da iddiaları kısmen doğrulayarak, "IŞİD’in kontrolündeki bölgeye düşen bazı silah ve tıbbi malzemelerin, vurularak imha edildiğini" açıklamıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?