banner39

İran AB'den 'çağrı bekliyor'

İran ve 5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerin tıkanması sonrası ilk olumlu adım İran tarafından atıldı. İranlı temsilci 'görüşmeye hazırız, çağrı bekliyoruz" dedi

Ortadoğu 26.04.2013, 11:07 26.04.2013, 11:33
İran AB'den 'çağrı bekliyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakarelerin yeni bir ayağı için hazır olduğunu açıkladı.

İran'nın nükleer müzakerecilerinden olan Ali Bagheri, AB temsilcisi Catherine Ashton'dan çağrı beklediklerini, İranlı müzakereci Said Celili'nin görüşme yapmak için hazır olduğunu söyledi.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki temsilcisi Ali Asger Sultaniye de geçtiğimiz günlerde İran'ın nükleer çalışmalarını UAEK gözetiminde sürdürmeye devam edeceğini söylemişti. 

"GÖRÜŞME BEKLEMİYORUZ"

Öte yandan, İran ve 5+1 grubu arasında muhtemelen gelecekte yapılacak müzakereleri değerlendiren UAEK'nın eski başkan yardımcısı Olli Heinonen ise dün, İran ve 5+1 grubu arasında ciddi görüş ayrılığı olduğunu dolaysıyla bu müzakerelerin yakın gelecekte yapılmasının beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Ay başındaki 5+1 ülkeleri ve İran arasında yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı. 

İran, öncelikli olarak nükleer enerji elde etme hakkının resmen tanınmasını ve yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor. "5+1" grubu ise İran'dan uranyum zenginleştirme programını sınırlandırmasını, sonraki süreçte de askıya almasını, ayrıca nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğunu ispatlamasını istiyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?