banner39

İran, ABD'nin iki botuna el koydu

Küveyt ve Bahreyn'e giden 2 ABD botunun İran'ın karasularını ihlal ettiği bildirildi. İran, 10 ABD askerini gözaltına aldığı belirtildi

Ortadoğu 12.01.2016, 23:59 13.01.2016, 09:27
İran, ABD'nin iki botuna el koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Donanması’na ait iki botun İran tarafından Basra Körfezi’nde alıkonduğu bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, 10 denizcinin bulunduğu botlarla Kuveyt’ten Bahreyn’e seyir halindeyken teması kaybettiklerini belirtti.

Bir Pentagon yetkilisi, “Hemen sonrasında İran makamlarıyla iletişim kurduk, personelimizin güvenliği ve iyi olduklarına dair tarafımıza bilgi verildi. Denizcilerimizin yollarına kısa sürede içinde devam etmelerine izin verileceğine dair teminat aldık” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes da gazetecilere yaptığı açıklamada, sorunun çözülmesi ve denizcilerin dönmeleri için çalıştıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği açıklandı.

CNN televizyonu üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberinde, botların İran sularına girdiğini ancak bunu kasten yapıp yapmadığının araştırıldığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?