İran, ABD'yle görüşmeye hazır

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in nükleer programı görüşme teklifine İran'dan olumlu cevap geldi.

İran, ABD'yle görüşmeye hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, nükleer program konusunda ABD ile doğrudan görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Salihi, bugün Münih Güvenlik Konferansı'nda katıldığı panelde yaptığı konuşmada Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden'in İran'la doğrudan görüşme teklifini değerlendirerek, ''Bu ileriye yönelik doğru bir adım'' dedi.

''Biz görüşmelere hazırız. Bizim görüşmeler için kırmızı çizgilerimiz yok'' diyen Salihi, geçmişte İran'ın adım attığını, ancak diğer tarafın yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyledi.

Karşı tarafın bu görüşmelere sahici niyetlerle gelmesini isteyen Salihi, bu görüşmelerde gerçek çözüm bulunmasının istenmesi gerektiğini, karşı tarafından tehditkar bir söylem kullanıldığını kaydetti.

Çatışmadan yana olmadıklarını, karşı tarafın iyi niyetlerini görmek istediklerini ifade eden Salihi, bu görüşmelerin eşit düzeyde, aynı göz hizasında olması gerektiğini belirtti. Salihi, siyasi bağımsızlığın ülkesinin ilk önceliği olduğunu vurguladı.

Kendilerinin hiçbir zaman görüşmeden geri adım atmadıklarını, gelişmelere bakıldığında süreci devam etmesini desteklediklerini ifade eden Salihi, herkes tarafından kabul edilebilir çözümlere ulaşılması gerektiğini kaydetti.

Hiçbir süper gücün kuklası olmak istemediklerini ve kendi geleceklerini kendilerinin şekillendireceklerini ifade eden Salihi, bu konunun çözüleceği konusuna olumlu baktığını belitti. Salihi, İran'ın 25 Şubat'ta Kazakistan'da BM'nin daimi 5 üyesi ve Almanya ile yapılacak görüşmelere katılacağını belirtti.

"HATİP İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Salihi, Suriye'de yaşananlar konusunda, her iki tarafın da hataları bulunduğunu, ancak akan kanın durması gerektiğini söyledi.

Salihi, Suriye'de kriz başlamadan önce halkın taleplerinin dinlenmesini istediklerini hatırlatarak, ancak bunu her ülke için söylediklerine dikkati çekti.

Krizin başlangıcında mesafeli duruş sergilediklerini anlatan Salihi, kimin haklı kimin haksız olduğunu zamanın göstereceğini ifade etti.

Suriye'de yaşananların üzücü olduğunu yineleyen Salihi, ''Suriye halkı, geleceğine kendi karar vermeli'' dedi.

Münih'te Suriyeli muhalefet liderlerinden Ahmet Hatip ile görüştüğünü ve ondan rejim ile görüşmelere hazır olduğunu duymasının sevindirici olduğunu belirten Salihi, bunun çözüm yolunda doğru bir adım olacağını kaydetti.

Salihi, İran olarak Suriye'deki rejimin hatası olmadığını savunmadıklarını belirterek, hem muhalefetin hem de rejimin çözüm bulunması için görüşmesi gerektiğini vurguladı.

Muhalefetin ve diğer bazı ülkelerin Beşşar Esad'a ''istifa et, çek git'' demelerine anlam veremediğine işaret eden Salihi, şöyle konuştu:

''Tüm hatalarına rağmen bir devlet başkanına nasıl görevi bırak diyebilirsiniz, o zaman kiminle oturup görüşeceksiniz- Giden kişinin yerine kiminle muhatap olacaksınız- Bunu söylemek benim görevim değil. Çözüm Suriye halkında. Suriye halkı kendi karar vermeli. Biz muhalefeti kategorize etmedik, her türlü muhalefetle görüşmeye hazırız. Hatip ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Çözümün bir parçası olmak istiyoruz.''

Salihi, Kahire'de Suriye konusunda Türkiye, İran, Mısır ve Suudi Arabistan olarak dörtlü görüşmede bulunduklarını hatırlatarak, ''Suudi Arabistan buraya temsilci göndermedi, ancak Mısır ile aynı çizgide duracağını belirtti. Ben de Kahire'den Şam'a giderek Esad ile görüştüm. Kahire'deki görüşmenin sonucunu kendisine ilettim. Esad için istifanız isteniyor dediğimde bana bunun içişlerine müdahale olarak kabul ettiklerini bildirdi. Ancak Esad seçime gitmeye de hazır olduğunu ifade etti'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2013, 13:05
banner53
YORUM EKLE

banner39