banner39

İran 'ağır su' fazlasını yurtdışına çıkardı

İran'ın nükleer silah hammaddesi ağır su stoğunu aştığı için yurt dışına göndermeye başladığı açıklandı

Ortadoğu 21.11.2016, 17:31 21.11.2016, 17:35
İran 'ağır su' fazlasını yurtdışına çıkardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın nükleer silah için plütonyum üretmek amacıyla da kullanılabilen ‘ağır su’ stokunu aştığına yönelik açıklamasının ardından Tahran yönetimi ağır su fazlasını yurt dışına aktarmaya başladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın ürettiği ağır su fazlasının bir miktarını yabancı müşterilere satış amacıyla Umman’a gönderdiğini belirtti.

Umman’a aktarılan ağır su hacminin ne kadar olduğuna ilişkin ayrıntı vermeyen İranlı Sözcü, “Alıcı birkaç ülkeye satış amacıyla bir miktar daha ağır su Umman’a gönderilecektir” dedi.

UAEK: İRAN AĞIR SU STOKUNU AŞTI

BM’ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, İran’ın ağır su stokunun nükleer anlaşmada öngörülen miktarı aştığı belirtilmişti.

İran ve p5+1 ülkeleri arsında 2015'te varılan nükleer anlaşma gereği, Tahran yönetimi ağır su stokunu 130 tonla sınırlı tutmakla yükümlüdür.

İran medyasının aktardığı bilgiye göre, Tahran yönetimi nükleer anlaşmanın yürürlüye girmesiyle bugüne kadar ABD’ye 32 ton ve Rusya’ya 38 ton ağır su satışında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?