banner39

İran askerleri akaryakıt kaçakçılarına ateş açtı

İran askerlerinin akaryakıt kaçakçılarına ateş açması sonucu 1 Türk vatandaşı öldü, 1 kişi de yaralandı

Ortadoğu 16.04.2013, 16:54 16.04.2013, 16:57
İran askerleri akaryakıt kaçakçılarına ateş açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'dan aldıkları gümrük kaçağı akaryakıtı, Van'ın Özalp ilçesindeki Oymaklı köylerine getiren iki kişiye İranlı askerlerce ateş açıldı. Açılan ateş sonucu Arif Noyan sırtından aldığı tek kurşunla olay yerinde hayatını kaybederken, Yalçınkaya ise dizinden yaralandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, son 3 buçuk yıl içinde çevre köylerden 45 kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğine dikkati çekerek, hükümetin Mavi Marmara olayında İsrail'e gösterdiği tepkinin aynısını İran'a göstermesini beklediklerini söyledi.

Olay, bu gece saat 01.00 sıralarında Özalp ilçesine bağlı Oymaklı köyü yakınlarındaki İran topraklarında meydana geldi. Gece yarısı İran'ın Meğmur köyüne geçerek buradan aldıkları kaçak akaryakıtla Türkiye'ye dönmeye çalışan 36 yaşındaki Arif Noyan ve 50 yaşındaki Zeki Yalçınkaya'ya 243 nolu sınır taşı yakınlarında İran askerleri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu 9 çocuk babası Noyan sırtından aldığı tek kurşunla olay yerinde hayatını kaybederken, Yalçınkaya ise dizinden yaralandı.

Silah sesleri üzerine sınıra giden Oymaklı ve Koçkıran köylüleri, ilk olarak dizinden yaralanan Yalçınkaya'yı buldu. Yaklaşık 3 saatlik aramanın ardından ise Noyan'ın cansız bedenine sınırdaki tel örgülerinin yanında rastlandı. Köylüler, İran topraklarında hayatını kaybeden Noyan'ın yerde sürüklenerek 200 metre taşınıp sınır hattına bırakıldığını iddia etti. Buradan alınan cenaze ve yaralı Oymaklı köyüne getirilmesinin ardından yaralı, ambulansla Van'a sevk edilirken, hayatını kaybeden Noyan'ın cenazesi ise otopsi yapılmak üzere Özalp Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane bahçesinde toplanan Arif Noyan'ın yakınları fenalık geçirirken, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz konuyla ilgili açıklama yaparak, hükümetin Mavi Marmara olayında gösterdiği tepkinin aynısını beklediklerini belirtti. Bölgede yaşanan can kayıpları sayısı hakkında da bilgi veren Durmaz, Kapıköy Sınır Kapısı'nın aktif hale gelmesi halinde ve bölgenin ekonomik olarak kalkınması durumunda bu tür olayların yaşanmayacağına da dikkat çekti.

"Sınır ticaret kapısı geliştirildiği, ekonomik olarak bölge kalkındığı zaman bu tür üzücü olaylar olmayacaktır." diyen Durmaz, "3,5 yıldır belediye başkanıyım gün geçmiyor ki bu tür vakalarla karşılaşmayalım. Sadece Oymaklı köyünde son 3,5 yıl içerisinde 6 vatandaşımız, genel köyleri hesapladığımız zaman 45 kişi hayatını yitirmiştir ve birçok gencimiz de sakat kalmıştır. Bu konuda hükümeti, Sayın Başbakanı, Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyorum. Mavi Marmara olayında Sayın Başbakan tepkisini nasıl gösterdiyse İran'a da bu gösterilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı tepkisini göstermelidir. Bu bir insanlık ayıbıdır. Bu insanlar bizim insanımızdır. Bu insanlar bu ülkede yaşayan genç kardeşlerimizdir. Bir bidon mazot için maalesef hayatlarından oluyorlar.

Açılan ateş de hayatını kaybeden Arif Noyan'ın cenazesi, Özalp Devlet Hastanesi'nde yapılan ön otopsinin ardından otopsi yapılmak üzere Van'a gönderildi. Olayda yaralanan Zeki Yalçınkaya'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?