banner39

İran Avrupa'ya gazı Türkiye'den verebilir

İran Enerji Müzakereleri Direktörü Mansur, uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından Avrupa'ya doğalgazın Türkiye üzerinden gönderilebileceğini söyledi

Ortadoğu 11.12.2015, 17:02 11.12.2015, 17:02
İran Avrupa'ya gazı Türkiye'den verebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Ticaret ve Enerji Müzakereleri Direktörü Cevad Emin Mansur, uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından Avrupa'ya doğalgazın Türkiye üzerinden ulaştırılmasının ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi.

Mansur, “Avrupa pazarından talep olması halinde, doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması mümkün. Böyle bir ticareti etkileyecek birçok faktör var, şimdiden ne olacağını söyleyemeyiz. Yaptırımların tamamının kaldırılmasını bekliyoruz, ardından doğalgazın pazarlanmasını, rotaları ve alıcıları değerlendirebiliriz” dedi.

Mansur, Türkiye'ye satılan doğalgazdaki artışın üretim ve ihracat kapasitesine bağlı olduğunu söyleyerek, “İran'ın Türkiye'ye ilettiği doğalgazda artış için temelde bir sorun görmüyorum. Çünkü, İran dünyada en büyük ikinci doğalgaz rezervine sahip, yani bunun için yeterli kaynak mevcut. Ama bu iki ülke arasındaki kontratlara; talebe, bizim üretim ve ihracat kapasitemize bağlı” ifadelerini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?