İran Avrupa'yla ticaretini arttırıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptırımların kalkmasının hemen ardından Avrupa ziyaretine başladı. Ziyaret 16 yıl sonra cumhurbaşkanlığı düzeyinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

İran Avrupa'yla ticaretini arttırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hasan Ruhani Avrupa ziyaretlerinin ilk durağı olan Roma'da başladı. İkili arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerle bölgesel ve uluslararası meseleleri ele alacak.

Mali yaptırımların kalkmasından hemen sonra birçok Avrupa ülkesi İran'la ticari ilişkiler başlatmaya hazır olduğunu bildirmişti.

Almanya, Fransa, İtalya nükleer yaptırımların kalkmasının ardından Tahran'la yıllık 7 milyar dolar olan ticaret hacmini 28 milyar euroya çıkartmayı planlıyor.

Birleşmiş Milletler Nükleer İzleme Komitesi'nin kısa süre önce İran'ın geçen yaz imzaladığı nükleer anlaşmanın tüm koşullarını yerine getirdiğini onaylamasının ardından yaptırımların kalkmasıyla Ruhani'nin, 100 kadar iş adamıyla çıktığı Avrupa turu ayrı bir önem kazanmıştı.

Iran Air ile Airbus arasında Paris'te imzalanacak anlaşmayla 114 adet Airbus yolcu uçağının alımının gerçekleşeceği belirtilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan İranlı yetkililer yıl sonuna kadar İran'a 500'e kadar yolcu uçağı alabileceklerini söylediler.

İran'a Fransız otomobil şirketi Pevgout'un da yılda 400 bin araç satmak istediğini, Ruhani'nin Paris ziyaretinde de bu anlaşmanın sağlanacağı bildiriliyor.

Geçtiğimiz hafta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in İran'a yaptığı resmi ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalanmış. İki ülke lideri ticaret hacmini 60 milyar dolar seviyesine çıkarmak için görüşmelerde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 16:48
banner53
YORUM EKLE

banner39