banner39

İran-Azerbaycan gerilimi sürüyor

İki ülke arasında İsraille işbirliğinden Eurovision şarkı yarışmasına uzanan geniş bir listede karşılıklı söz düellosu devam ediyor

Ortadoğu 24.05.2012, 16:29 24.05.2012, 16:29
İran-Azerbaycan gerilimi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ile Azerbaycan arasındaki gerilim artarak devam ediyor. Tahran yönetiminin batı ülkelerinin muhtemel İran saldırısı durumunda Azerbaycan topraklarını kullanacağına dair iddiaları ve Azerbaycan’ın İsrail ile 1.5 milyar dolarlık silah anlaşması yapması ilişkileri gerdi. Azerbaycan’ın Ermenistan ile savaş durumunda olmasına ve Dağlık Karabağ’ın Ermeniler tarafından işgal edilmesine rağmen silahların İran’a karşı kullanılacağına dair söylemler geliştirildi. Buna paralel olarak İran ile Ermenistan arasındaki ilişkiler ise gelişmeye devam etti.

Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev’ın İran ile komşu bölgeleri ziyareti öncesinde komşu ülkenin savaş helikopterlerinin sınırı ihlal etmesi ve Azeri yetkililerinin benzer misilleme ile karşılık vermesi sorunun daha da büyümesine neden oldu. Sorunun ortadan kaldırılması için ilk adım Azeri yetkililerden geldi. Devlet başkanlığı biriminin basın sözcüsü Ali Hasanov ve savunma bakanı Sefer Ebiyev İran’ı ziyaret ederek muhtemel saldırı durumunda Azerbaycan topraklarının kullanılmasına izin verilmeyeceğini tekrarladı.

Tahran yönetiminin de sıcak mesajlar vermesinden sonra kısa bir süre devam eden normalleşme süreci, Bakü'de düzenlenen operasyonlar sırasında çok sayıda İran 'ajanı' yakalandığı haberleriyle bitti. Operasyonlar İran medreselerinde eğitim görmüş Azeri din adamlarının hapse atılması ile devam etti. İran medyasında olduğu gibi Azerbaycan medyasında da ağır suçlamalar ve hakaretlerle dolu yazılar yayınlanmaya başladı. Milli meclis vekilleri ve ülke aydınları da İran aleyhinde sert açıklamalarda bulundu.

Eurovision şarkı yarışmasına yönelik İran'dan gelen eleştiriler Azerbaycan'dan sert tepki gördü. Azerbaycan’ın Tebriz konsolosluğu önünde Bakü yönetimi aleyhinde gösteri düzenlendi. Benzer bir gösteri Bakü İran büyükelçiliği karşısında da düzenlendi. Her iki ülkenin devlet ve din adamları karşılıklı olarak ağır sözlerle suçlandı.

Bu suçlamaların hakaretlere dönüşmesinden sonra İran Bakü büyükelçisi Behrami’yi Tahran’a geri çağırdı. Iran’ın Azerbaycan büyükelçiliğinin basın sekreteri Abbas İskenderi dini kutsallara yapılan hakaret nedeniyle elçinin Tahran’a çağrıldığını ve geri dönüş tarihinin henüz belli olmadığını belirtti. Azerbaycan’ın İran büyükelçisi Cavanşir Ahundov da dış işleri bakanlığına davet edildi. İran dışişleri bakan yardımcısı Abbas Aragçi Azerbaycan’da dini kutsallara hakaret edildiğini öne sürerek tepkilerini büyükelçiğe ulaştırdı.

Azerbaycan emniyet birimleri ise dindarlara karşı operasyonlara devam ederek ülkenin çeşitli bölgelerinde onlarca insanı göz altına aldı. Gözaltına alınanların "Eurovision'a karşı olduğu ve bu konuda konuşmaların yer aldığı cd’ler yaydığı" öne sürüldü.

BAKÜ İRAN'I SUÇLUYOR

İki ülke arasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Azerbaycan’ın İran eski büyükelçisi Aliyar Seferli gerilimin İran’ın yalnış politikası sonucunda ortaya çıktığını, Tahran yönetiminin Azerbaycan’da dini yönetim kurmak için çaba sarfettiğini öne sürdü. İran aleyhinde iktidar temsilcilerinin yanı sıra Azeri muhaliflerin de ortak görüşler gündeme taşıması dikkat çekti.

Bunun yanı sıra son dönemde İran’da Azerilerin iktidar politikalarına karşı gösterilere başlamasına işaret ediliyor. Tebriz, Urmiye, Miyana ve Merend şehirlerinde geniş katılımlı gösteriler düzenlenmiş, gösteriye katılan İran Azerileri Urmiye gölünün yok edildiğini savunmuştu. Gösteriye katılanların önemli bir kısmının emniyet birimleri tarafından göz altına alındığı haber verilmekte.

Eyleme destek veren bölge aydınları Tahran yönetiminin kasıtlı bir şekilde Urmiye gölünü kurutmaya çalıştığını iddia ediyor. İddiaya göre gölün kurutulmasından sonra bölgede ikamet eden Azeriler Urmiye’yi terk etmek zorunda kalacak. Şu ana kadar gölün yüzde 75’nin kuruduğu bildiriliyor.

Yorumlar (1)
yavuz 11 yıl önce
ve tanidik geliyor bir zamanlarin türkiyesinde oynananlara...iran a karsi azmi probaganda yapildi.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?