banner39

İran: Cenevre'ye önşartsız katılırız

Lübnan'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cenevre için ortaya atılan şartları kabul etmediklerini, önşartsız konferansa katılmaya hazır olduklarını söyledi

Ortadoğu 13.01.2014, 08:14 13.01.2014, 08:19
İran: Cenevre'ye önşartsız katılırız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki İran Büyükelçiliğini hedef alan saldırının zanlısı Mecid el-Mecid'in kısa sürede yakalanması için "büyük çaba harcayan" Lübnan hükümetini tebrik ettiğini belirtti. Zarif, önşart olmadan Cenevre-2'ye katılmaya hazır olduklarını söyledi.

Zarif, günübirlik resmi ziyaret için geldiği Lübnan'da, Uluslararası Refik el-Hariri Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "İran Büyükelçiliği'ni hedef alan saldırının sorumlusu Mecid el-Mecid'in kısa sürede yakalanması için büyük çaba harcayan Lübnan hükümetini tebrik ediyoruz. Söz konusu saldırıya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere İran'dan bir heyet Lübnan'a gelecek" dedi. 

Zarif, Lübnan ile tüm alanlarda ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurguladı. 

Öte yandan Cenevre-2 Konferansı'na katılım konusunda ortaya atılan ön şartları kabul etmediklerini yineleyen Zarif, "Suriye krizinin tek çözüm yolu siyasidir. Herhangi bir ön şart olmadan Cenevre-2'ye katılmaya hazırız" diye konuştu. 

 Lübnan'ın başkent Beyrut’taki  İran Büyükelçiliği'ni hedef alan ve arasında İran Kültür Ataşesi İbrahim Ensari’nin de bulunduğu 25 kişinin hayatını kaybettiği 19 Kasım'daki bombalı saldırıyı Abdullah Azzam Tugayları üstlenmişti.

Lübnan makamları tarafından gözaltına alınan Abdullah Azzam Tugayları lideri Mecid, 4 Ocak'ta tedavi gördüğü askeri hastanede hayatını kaybetmişti. 

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?