banner15

İran Cumhurbaşkanı Castro kardeşlerle birlikte

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba'ya gerçekleştirdiği günübirlik ziyarette Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro ve Devlet Başkanı kardeşi Raul Castro ile bir araya geldi

İran Cumhurbaşkanı Castro kardeşlerle birlikte

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Venezula'daki Bağlantısızlar Hareketi zirvesinin ardından Küba'ya geçerek, Küba'nın 90 yaşındaki efsanevi lideri Fidel Castro ve Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro ile Havana'da ayrı ayrı görüştü.

Ruhani'nin, Fidel Castro'nun sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından 2006 yılında Devlet Başkanlığı görevini devralan kardeşi Raul Castro ile de ayrı bir görüşme yaptığı belirtildi. Küba devlet medyası, ziyaret sırasında sağlık, eğitim ve bilim sektörlerinde işbirliği anlaşmalarına imza atıldığını, bankacılık alanında da mutabakat anlaşmasına varıldığını bildirdi.

Ağustos ayında da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Küba'yı ziyaret etmişti. İki ülke arasında biri enerji alanında olmak üzere bir dizi anlaşmaya imza atılması bekleniyor. Küba, ana petrol tedarikçisi Venezuela'nın ekonomik kriz nedeniyle eski cömert indirimlerini kesmesi üzerine İran petrolüne ilgi duyuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35