banner39

İran'dan ABD'ye: "Sen karışma"

27 Mayıs’ta iki Yunan gemisini alıkoyan İran, ABD'nin konuya ilişkin açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Ortadoğu 31.05.2022, 17:35
İran'dan ABD'ye: "Sen karışma"

İran, alıkoyduğu Yunanistan bandıralı iki gemiyle ilgili ortaya çıkan sorunu çözmek için Atina’ya yaptığı çağrıda, Washington’un müdahalesinin dışlanmasını istedi.

İran Devrim Muhafızları, Basra Körfezi'nde Yunanistan bandıralı iki gemiyi 27 Mayıs’ta alıkoymuştu.

Konu ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Tahran’ı eleştiren dünkü açıklamalarını gündeme getiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, dünya serbest ticaretine en fazla zarar veren ülkenin ABD olduğunu iddia ederek, “Sayın Blinken, ABD’nin tek taraflı kendi kurallarını dünyaya dayattığı dönemin artık sona erdiğini anlamalı.” dedi.

Atina’yı Washington’un etkisinde kalmakla suçlayan İranlı sözcü, “Maalesef, Yunanistan hükümeti, üçüncü taftan aldığı emirlerin kendisi için çok daha önemli olduğu gibi davranıyor. Biz bununla birlikte İran ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyi niyetle yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Yunan hükümetine bu konuda abartılı davranmaktan kaçınarak, yasal ve adli yolları denemesini öneriyoruz” ifadesini kullandı.

İranlı sözcü, Yunan gemilerin mürettebatının sağlık durumun iyi olduğunu ve bu kişilerin aileleriyle telefonda görüştüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?