İran'dan İsrail'e uyarı

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İsrail'in saldırılarını bu şekilde sürdürmesi halinde müdahale edecekleri imasında bulundu.

Ortadoğu 15.10.2023, 15:54
İran'dan İsrail'e uyarı

İsrail, dünyanın gözleri önünde Gazze'de insanlık dışı eylemlerini sürdürüyor. İsrail'e şu ana kadar en sert tepki Türkiye'den verilirken, İran da ilk kez sert bir uyarı verdi. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'i açık açık tehdit etti. Abdullahiyan, "İsrail'in Filistinlilere yönelik savaş suçlarını ve cinayetlerini sürdürmesi halinde, bölgedeki durumun mevcut haliyle kalacağı kimse tarafından garanti edilemez" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ile gerçekleştirdiği görüşmede " İsrail'in Filistinlilere yönelik savaş suçlarını ve cinayetlerini sürdürmesi halinde, bölgedeki durumun mevcut haliyle kalacağı kimse tarafından garanti edilemez" dedi.

İNSANİ YARDIMLAR GÖRÜŞÜLDÜ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar temaslarını sürdürüyor. İranlı Bakan, başkent Doha'da Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ile görüştü. Filistin'deki son durumun ele alındığı görüşmede İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması ve Filistinlilere yönelik insani yardımlar görüşüldü.

Abdullahiyan, " İsrail'in Filistinlilere yönelik savaş suçlarını ve cinayetlerini sürdürmesi halinde, bölgedeki durumun mevcut haliyle kalacağı kimse tarafından garanti edilemez. ABD yönetimi, İsrail rejimi katliamlarına devam ederken bölge ülkelerini soğukkanlı olmaya davet ediyor ancak İsrail'e her türlü yardımı yapıyor ve savaş suçlarının önünü açıyor. İsrail rejiminin her gün sivilleri hedef alması tahammül edilemez. Gazze'ye yönelik saldırılar, muhasara, insani yardımların ulaşımına getirilen engeller ortadan kaldırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

"VAHİM SONUÇLAR DOĞURABİLİR"

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Thani ise Gazze'de acilen ateşkes çağrısında bulunarak, sivillerin korunması ve esirlerin serbest bırakılması konusunda çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Filistin'in tüm İslam ülkelerinin gündemi olduğunu belirten Al Thani, Filistin halkını destekleme konusunda tüm ülkelerin birlik içerisinde hareket ettiğini söyledi. İsrail saldırıları sonucu bölgede oluşan gerilimin yayılma tehlikesine işaret eden Al Thani, "Şiddet dalgasının daha geniş alanlara yayılması vahim sonuçlar doğurabilir" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?