banner39

İran'dan Türkiye'ye yerli savaş uçağı mesajı

İran, ilk gelişmiş savaş uçağı Kovsar'ı tanıttı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye'ye askeri havacılık çalışmalarında iş birliği mesajı gönderdi

Ortadoğu 21.08.2018, 14:03 21.08.2018, 16:29
İran'dan Türkiye'ye yerli savaş uçağı mesajı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran , Kovsar isimli ilk gelişmiş yerli savaş uçağını tanıttı. Uçağın tanıtım töreninde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani pilot köşküne oturarak uçağı inceledi.

Ruhani ayrıca, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını eleştirerek, Türkiye ve İran'ın savunma sanayisi alanında iş birliği yapabileceğini açıkladı.

İran medyası, gelişmiş havacılık ve ateş kontrol sistemleriyle donatılmış dördüncü nesil bir savaş uçağı olan Kovsar'ın yerli imkanlarla üretildiğini duyurdu.

Başkent Tahran'da düzenlenen "Kovsar" savaş jeti tanıtım toplantısında konuşan Ruhani, ABD yaptırımları ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. 

Kovsar, savaş ve eğitim amaçlı tek ve çift kabin olarak kullanılabiliyor.

Savunma sanayisinde maliyeti düşük ve etki gücü yüksek silahlar üretmek istediklerini belirten Ruhani, İran olarak bu sahada gittikçe güçlendiklerini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, komşu ve dost ülkeler olarak Türkiye ile İran'ın savunma sanayisi alanında iş birliği yapabileceğini ve savaş uçağı üretebileceğini söyledi.

Komşu ve dost ülkelerden Türkiye ve Pakistan ile savunma alanında iş birliği yapabileceklerini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin birlikte çalışması durumunda savaş uçağı üretebileceklerini ve daha fazlasını da yapabilecek kapasitelerinin olduğunu kaydetti.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını eleştiren Ruhani, İran'ın komşu ülkelerle daha fazla iş birliğinden yana olduğunun altını çizdi.

ABD GÜVENİLMEZ BİR DEVLET

Ruhani ayrıca, ABD'nin dünyada "güvenilmez" bir devlet olduğunu savunarak, "ABD, İran'a saldırması durumunda maliyetinin kendileri için çok ağır olacağını çok iyi biliyor." dedi.

Bu arada savaş jeti Kovsar'da aviyonik ve yerli sistemlerin kullanıldığı, HUD göstergeler, çok amaçlı radarlar, akıllı harita okuma özelliklerinin olduğu ve çift kabinli üretildikleri açıklandı

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü